Türkiye'deki Su Altı Dalış Alanları

Karataş ve Yumurtalık sahil kesiminde sualtı dalışı yapılmaktadır.


1-Akyar (Silifke): Dip yapısı kumluk ve kayalık olan Akyar'ın önünden 14 m. derinliğe inildiğinde Kızkalesi istikametine doğru bir set takip edilebilir.Koyun içine doğru dönülürse 8 m. ile 12 m. derinliğe dalış yapılabilir.Dip kumluk ve kayalık bir yapıya sahiptir.Akyar'ın sağ köşesinden (burundan) inilirse yüksekliği 3 m.,uzunluğu 10 m. , dip yapısı kayalık olan Ayı Mağarası görülür.


Ege kıyılarında Babakale, Saros Körfezi’nde ve Bozcaada sahillerinde sportif olta balıkçılığı yapılabilir. Saros İstanbul'a yakınlığı dolayısıyla dalıcıların gözdesi olan Saros Körfezi, dalıcıların ilgisini çekecek birçok batık barındırmaktadır. Çanakkale Boğazı’nın çıkışındaki Kaptan Franko, Saros Körfezi’nde Kemikli’nin açığında 30 metrede yatan Lundy dalınabilecek batıklardandır.


Kandıra, Kerpe, Kumcağız, Kefken ve Seyrek bölgeleri sualtı dalışların yapılabileceği bölgelerdendir.


Son yıllarda Kaş, dünyanın önemli turizm amaçlı sualtı dalış merkezlerinden bir tanesi olmuştur. Yat limanında bulunan dalış kulüpleri, her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste, Akdeniz'in en eski batıklarını göstermek için birbirleriyle yarış halindedirler. Kaş ve civarında birbirinden etkileyici deniz mağaraları bulunmaktadır. Bu mağaralara teknik donanımlı dalışlar yapmak ve bazılarında yüzmek mümkündür Bunlar, Kekova Adası Deniz Mağarası, Aşırlı Adası Deniz Mağarası, Güvercin İni Deniz


Kaş Son yıllarda Kaş, dünyanın önemli turizm amaçlı sualtı dalış merkezlerinden biri olmuştur. Yat limanında bulunan dalış kulüpleri, her yıl buraya gelen pek çok yerli ve yabancı turiste Akdeniz'in bu en eski batıklarını göstermektedir. Kemer Ülkemizin en çok dalış okullarının bulunduğu bu dünyaca ünlü turistik beldemiz, bünyesinde çeşitli dalış alternatifleri bulunmaktadır.Karadeniz’in batıklarının yoğun olduğu Sinop limanı çevresi inceburun ve Hamsilos Koyu’nda sualtı dalışı yapılmaktadır.


Armutlu ilçesinin kuzeybatı sahilinde bulunan kayalık alanlar Türkiye’nin zıpkınla dalmaya ve su sporlarına en uygun bölgelerindendir. Bu spor faaliyeti Bozburun ve Ayıburnu açıklarında yapılmaktadır.


Harita Üzerinde Türkiye'deki Su Altı Dalış Alanları