Su Altı Dalış Alanları


1-Akyar (Silifke): Dip yapısı kumluk ve kayalık olan Akyar'ın önünden 14 m. derinliğe inildiğinde Kızkalesi istikametine doğru bir set takip edilebilir. Koyun içine doğru dönülürse 8 m. ile 12 m. derinliğe dalış yapılabilir. Dip kumluk ve kayalık bir yapıya sahiptir. Akyar'ın sağ köşesinden (burundan) inilirse yüksekliği 3 m. , uzunluğu 10 m. , dip yapısı kayalık olan Ayı Mağarası görülür.
2-Narlıkuyu (Silifke): Narlıkuyu'nun solundan 9 m. derinliğe inildiğinde dip yapısı kum ve kayalık olan yüksekliği 3 m. , uzunluğu 5 m. olan Fok Mağarası görülebilir. Burada denize tatlı su karıştığından soğuk bir su ile karşılaşılır.
3-Susanoğlu (Silifke): Susanoğlu'ndan tekne ile 100 m. denize açılıp 9 m. ye dalınırsa dipte 1 km. uzunluğunda bir set görülür. Susanoğlu plajından başlayan set Yapraklı Koyuna kadar uzamaktadır.
4-Altınorfoz(Silifke): Altınorfoz Otelinin bulunduğu koyun sağ tarafına (Susanoğlu'na bakan tarafı) tekne ile 20 m. açılıp 9 m. ile 15 m. inildiğinde dipte bir duvar bulunur. Lahit denilen mevkiinin ortasından Kıbrıs istikametine doğru gidilirse kayalık bölgelere rastlanır. Burada yapılan dalışlarda deniz tavşanları, deniz atı, çeşitli balıklar ve deniz kabukları, deniz kestaneleri görülebilir. Su altı fotoğraf çekenler için ideal bir dip yapısı mevcuttur.
5-Kızkalesi (Erdemli): Kızkalesi'nden tekne ile ortadaki kalenin çevresine dalış yapılabilir.9 m. ile 17 m. arasında değişen derinlikteki bu alanın dip yapısı kayalıktır. Nazar sitesinden 50 m. açılıp dalış yapıldığında 14 m. ile 17 m. arasında delikli mağaralar görülür.
6-Paşa Türbesi (Erdemli): Akıntılı bir dalış ortamına sahiptir. Profesyonel dalış yapanlar için güzel yerlerden biridir. Tekne ile açılıp dalış yapılabilir. Dip yapısı kayılık olan parkurda derinlik 14 m. ile 20 m. arasında değişmektedir.
7-Taşucu (Silifke): Silifke ilçesine bağlı Taşucu mendireğinden tekne ile dalış yapılabilir.18 m. derinliğe inildiğinde döküntü taşlar bulunur.
8-Boğsak (Silifke): İntermot Boğsak Oteli önünden tekne ile 2 km. açığa gidildiğinde Sıçan Adası bulunur. Ada etrafından 9 ila 22 mt. ye inildiğinde kum ve kayalık bir zemin yapısı ile karşılaşılır. Otelin sağ tarafına tekne ile gidilip dalındığında 22 mt. Derinlikte duvar dalışı yapılabilinir. Bu dip yapısı Barbaros Koyuna kadar uzayıp gider. Barbaros Koyunun önünde bir ada bulunmaktadır. Bu ada çevresinde 3 ila 18 mt. derinliğe inildiğinde yine kum-kayalık bir dip yapısı ile karşılaşılır. Barbaros Koyunun hemen sağındaki yamaçtan dalındığında burgulu ve uzun anforalar görülmeye değerdir. Bu anforalar kayalara yapışık vaziyette olduğundan kırılma tehlikesi nedeniyle çıkarılamamıştır.
9-Tisan-Mavikent: Mavi kentin karşısında bulunan Dana Adası’na tekne ile gidilip adanın kuzeyinden dalındığında 13 mt. derinlikte kum ve kaya dalışı yapılabilir. Adanın doğusuna bakan taraftan dalındığında fenerin altına kadar 20 ila 25 metre derinlikte kum ve kaya dalışı, güneyinde ise 40-50 mt. uzunluğunda duvar dalışı yapılabilir. Adanın batısından 24 mt. ye dalındığında kum ve kayalık bir bölgeye rastlanır. Adanın batısından 300 mt. Tisan’a doğru gidilirse 3 mt. İla 27 mt. arasında dalış yapılabilir.27 mt. derinlikte 19 mt. eninde, 27 mt. uzunluğunda demir yüklü 10 yıllık bir gemi batığı görülür. Tisan'ın sağ tarafında bulunan Kurt Burnuna tekne ile gidilirken bakılırsa burnun ucunda bir kurt kafası görülür. Tecrubeli dalgıçlar için derin dalış yapılabilir. Kurt Burnunda 70 mt. derinliğe kadar yamaç dalışı yapılabilir. Tisan’ın sağ tarafından, plajdan güney batıya doğru gidilirse 27 mt. ye inildiğinde kum dalışı yapılabilir.
10-Büyükeceli: Tisan Koyundan sağa doğru Büyükeceli’ye kadar olan alanda duvar dalışı yapılabilir. Büyükeceli’deki Hayat Motel’in önünden tekne ile çıkılıp sağa dönüldüğünde Atom Santraline kadar küçük koylarda duvar dalışı yapılabilir.
11-Aydıncık: Aydıncık Limanından tekne ile gidilip Sancak Burnuna dalındığında 30-40 mt. arasında ana kayaya yapışmış durumda amforalar dikkat çeker. Burnun hemen doğusundaki tepede yer alan bir girişten henüz yeni keşfedilen olağan üstü güzellikteki ve tek girişi denizden olan Aynalı Göl Mağarası’na giriş yapılabilir. Bu mağara yaklaşık 100 mt. uzunluğunda 20 mt. enindedir.3 ila 30 mt. derinliğe ulaşan havuzu, kaynar su altı mağarası ve 7 mt. derinlikteki tatlı su ile deniz suyunun karıştığı duru bir su ile karşılaşılır.