Türkiye'deki Avcılık Alanları

Sapanca Gölü ile birlikte Kartepe üzerindeki küçük göller ve Kandıra sahilleri sportif olta balıkçılığının yapılabileceği yerler arasındadır.


Kütahya'da Porsuk, Enne ve Kayaboğazı barajları ile Doğuluşah, Zafertepe-Çalköy ve Kuruçay Göletlerinde sportif amaçlı olta balıkçılığı yapılmaktadır.Kütahya'da doğal göl yoktur. Fakat baraj göllerinde, göletlerde ve akarsularda balıkçılık yapılabilmektedir.Özellikle Sazan, aynalı sazan, kızılkanat, dargın ve yayın balıkları çok avlanan balıklardır İlimizin Gediz ve Domaniç İlçelerinde modern alabalık tesisleri bulunmaktadır.


Gaziantep, Av Turizmi potansiyeli açısından zengin bir ildir. Fırat Nehri civarında bol miktarda keklik, turaç, yaban ördeği ve yaban kazı avı yapılmaktadır. Gaziantep’in İslahiye ilçesinde bulunan Tahtaköprü Baraj Gölü civarında çil, kınalı keklik, turaç, yaban ördeği, yaban kazı, baykuş, güvercin, serçe, arı kuşu, yaban domuzu gibi av hayvanları bulunmaktadır.


Malatya'da kara avcılığının yanı sıra, Karakaya Baraj Gölünde su ürünlerinin yetiştirilmesi, balıkçılığın gelişmesini sağlamıştır. Kara avcılığı, keklik avına dayanır, ilin her bölgesinde dağlık ve meşelik kesimlerdeki kekliklerin bilinçsizce avlanması, bu hayvanın sayısında azalmaya yol açmıştır. Arapgir ve Pütürge ilçesinde yaban domuzu ve tavşan avlanması da yapılmaktadır.


Siirt ilinde önemli av turizminde bol miktarda keklik vardır. Av mevsimi genellikle Ekim-Şubat dönemini kapsar. Bunun dışında her zaman akarsularda balık avlamak mümkündür.


Kara hayvanlarının bol bulunduğu il de Tatvan-Reşadiye civarı ile Bitlis-Sarıkonak civarı en elverişli av alanlarıdır. Balık avcılığı açısından ise; Van Gölü, Nazik Gölü ve Aygır Gölü ön plana çıkan turistik değerlerdir.Merkez : Kurtköy, Abbaslık,Kapaklı Köyleri Bozüyük :Dodurga, Cihangazi, Kozpınar Köyleri Söğüt :Dömez Köyü-Dereboyu hudutları dahil Gölpazarı :Küçüksusuz ,Büyüksusuz ,Karaağaç, Yeniceköy Köyleri Osmaneli :Belenalan, Avdan, Düzmeşe Köyleri İnhisar :Tozman Köyü Yenipazar:Kuşça, Yukarıboğaz, Aşağıboğaz Köyleri


Ege kıyılarında Babakale, Saros Körfezi’nde ve Bozcaada sahillerinde sportif olta balıkçılığı yapılabilir


İlde, Marmara Ereğlisi ve Şarköy kıyı şeridinde sportif olta balıkçılığı açısından uygun fiziki koşullar bulunmaktadır. Avlanabilen balık türleri arasında; istavrit, menekşe, barbunya, tekir, karagöz, mırmır, gün balığı, gelincik, ispari, levrek, kefal, kılıç, palamut, torika, kofana, uskumru, kolyoz, karides ve ıstakoz yer almaktadır. Ayrıca ilin önemli ihraç ürünlerinden olan beyaz kum midyesi de yörede bol miktarda bulunmaktadır.Harita Üzerinde Türkiye'deki Avcılık Alanları