Türkiye'deki Yamaç Paraşütü Merkezleri

Tepenin dibinde çeşitli iniş yerleri vardır. Yer yer ağaçlar,cami ve satış standları vardır. İniş anında bunları göz önünde bulundurulması gerekir.


Atatürk’ün emri ile 1936 yılında kurulan İnönü Türk Hava Kurumu Planör ve Paraşüt Kampı ülkemizde paraşüt ve planör eğitiminin verildiği önemli merkezlerden biridir. Yaz aylarında paraşüt, planör, yelken kanat, yamaç paraşütü, mikrolayt ve balon kursları verilmektedir. Tesis hem havacılık eğitimi hem de piknik için idealdir.


625 m yüksekliğindeki Nişantepe'den atladığınızda, önünüzde Marmara Adası, sağınızda Uçmakdere, Hoşköy, Şarköy, (hava açıksa) Çanakkale Boğazı'nın girişi, sol tarafınızda Kumbağ, Barbaros, Tekirdağ, altınızda yemyeşil Ganos ormanları ve masmavi Marmara Deniz'ni seyrederek Ayvasıl Plajı'na güvenli bir iniş yapabilirsiniz. Uçuş süresi 10 dk ile 2 saat arasındadır.


Ankara’ya yakınlığı nedeni ile buradaki bütün aktivite ve olanaklardan faydalanmak mümkündür. Ankara’daki üniversitelerin havacılık kulüplerinin yamaç paraşütü eğitimi verdikleri bölgedir. Geniş bir ovaya bakan eğitim tepesi, uygun irtifası ve rüzgarı her yönden karşılaması nedeni ile yamaç paraşütü eğitimleri için çok elverişlidir.


Honaz Dağı'nın geniş bir ovada tek başına 2500 metre civarında yükseltisi olması önemli bir coğrafi özelliktir. Bu özelliği nedeniyle Paraşüt, Delta (Yelken), Kanat, Yamaç Paraşütü gibi sporlar için çok uygundur. 1997 yılında dünyada ilk kez yapılmış olan 1. Dünya Hava Oyunları Honaz Dağı ve Çökelez Dağı eteklerinde Pamukkale ören yerinde gerçekleştirilmiştir.


Temel ve yeni başlangıç için oldukça iyi bir alandır. Kuzey-güney bakarlı ve rüzgârlara açık pek çok yamaç bulunmaktadır. Şehir merkezinden 60 km. uzaklıktadır. Sertifikalı sporcular için kolay bir parkurdur.İstanbul çevresindeki ikinci büyük tepelik alandır. Güney rüzgârlarının egemen olduğu bir yöredir. Şehir merkezinden arabayla 1 saat uzaklıktadır.


Gaziantep Oğuzeli yolu üzerindeki Gaffur Baba Tepesi'nde eğitim amaçlı yamaç paraşütü yapılabilinir.


TEPE ADI: Büyük Gelincik YERDEN YÜKSEKLİĞİ: 260 metre KALKIŞ YERİ EĞİMİ: Uygun, pist yeterli ve geniştir. YOL DURUMU: Şehir merkezinden tepeye kadar yol vardır. RÜZGAR DURUMU: Genelde limitler dahilinde günün her saati uçulabilir. İNİŞ YERLERİ: Tepenin dibinde çeşitli iniş yerleri vardır. Yer yer ağaçlar ve üzüm bağları vardır. İniş anında bunları göz önünde bulundurulması gerekir Not: Şehir merkezine 15 km.Harita Üzerinde Türkiye'deki Yamaç Paraşütü Merkezleri