İstanbul'daki Spor Turizmi Merkezleri

Küçükçekmece ve Avcılar ilçeleri sınırları içerisinde bulunur. İstanbul’un batısında Marmara Denizi kıyısında yer alır. Sazlı Hadımköy ve Nakkaş dereleri tarafından beslenir. Artık İstanbul’un içinde kalmıştır. Alan, kışın bahri, karabatak ve gümüş martı dahil olmak üzere önemli sayıda su kuşunu barındırır. Küçük karabatak kış başında ve baharda görülür.


İstanbul’un Karadeniz kıyılarındaki Şile ilçesinin liman girişinde yer alan dört adadır. Alan burada üreyen tepeli karabatak, popülasyonu ile önemli kuş alanı statüsü kazanır. Bunların çoğunluğu en büyük ada ve onun doğusundaki adada kuluçkaya yatar. Diğer iki ada, daha çok konaklama için kullanılır.


Şehir merkezine araba ile 30-45 dakika mesafede olup, İstanbul için adeta nefes alınabilecek bir ortam konumundadır. Doğa severlerin ve bitki inceleme tutkunlarının en çok rağbet ettikleri alanlardan biridir. Belgrad Ormanı kışın yaprak döken çok sayıda ağaç ve bitki türünün oluşturduğu bir ormandır. Mevcut ağaçlar arasında ilk sırayı meşe almaktadır.Temel ve yeni başlangıç için oldukça iyi bir alandır. Kuzey-güney bakarlı ve rüzgârlara açık pek çok yamaç bulunmaktadır. Şehir merkezinden 60 km. uzaklıktadır. Sertifikalı sporcular için kolay bir parkurdur.


İstanbul çevresindeki ikinci büyük tepelik alandır. Güney rüzgârlarının egemen olduğu bir yöredir. Şehir merkezinden arabayla 1 saat uzaklıktadır.


Adres: Göktur Köyü Uzun Kemer Mevkii Kemerburgaz-İSTANBUL Tesis Özellikleri: 1455 yatak , 18 delikli golf sahası Yan Üniteler İşletmedekiler: Antrenman sahası, golf kulübü tesisleri, (65 kişilik lokanta,3 adet cafe bar, spor salonu,sinema,açık yüzme havuzu), suni göl,su sporları ve sulama suyu toplama havuzu, açık manej, kapalı manej, antrenman maneji, padok(4), geleneksel ahır, modern ahır, dağ bisikleti ve rekreasyon klubu(120 kişilik yemek salonu) , 8 adet tenis kortu, mini futbol sahBüyükçekmece, Çatalca ilçesinin sınırları içerisindedir. İstanbul’un batısında, Karasu Çayı’nın Marmara Denizi’ne döküldüğü yerde oluşmuş bir tatlı su gölüdür. Kuzeyde Karasu ve diğer dereler boyunca uzanan bataklık ve sulak çayırlar da önemli kuş alanı sınırları içindedir. Göl, başta Elmabaş patka olmak üzere kışlayan büyük sayılardaki su kuşları ile önemli kuş alanı statüsü kazanır.


Sarıyer, Beşiktaş, Beyoğlu, Şişli, Eminönü, Üsküdar, Beykoz, Ümraniye, Kartal, Pendik ilçelerini kapsar. Boğaziçi göçmen kuşlar için Avrupa’daki en önemli, göç yollarından biri üzerinde yer almaktadır. Yaklaşık 33 km. uzunluğundaki bu su yolu ortalama 1.5 km. genişliğinde olup, Asya ve Avrupa’yı ayırır. İlk ve sonbahar aylarında gerçekleşen kuş göçünün en iyi izlendiği yerlerin başında, Avrupa yakasında Sarıyer sırtları, Asya yakasında Küçük ve Büyük Çamlıca tepeleri gelir.


Arboretumlar, bilimsel araştırma ve gözlem amacıyla, orijini ve yaşları belli, her biri doğru ve dikkatli bir şekilde bir araya getirilmiş olan, çoğunluğu ağaç ve diğer bitki taksonlarının uygun seçilmiş alanlarda yetiştirilip sergilendiği tabiat parçalarıdır. Başka bir deyişle arboretumlar eğitim ve bilimsel yanları ağır basan canlı bitki müzeleridir.Harita Üzerinde İstanbul'daki Spor Turizmi Merkezleri