Ankara Polatlı'da Gezilecek Yerler

Frigya Krallığı'nın başkenti, ünlü Gordion şehrinin kalıntıları; Ankara-Eskişehir karayolunun yakınında, Sakarya (Sangarios) ve Porsuk nehirlerinin birbirlerine yaklaştıkları yerde, Polatlı’nın 18 km. kuzeybatısındadır. (Ankara’dan 90km.)


300 m. çapında 55 m. yüksekliğinde ki büyük tümülüs antik dünyanın ikinci büyük tümülüsü olan ve 3750 yıllık ardıç tomruklarla desteklenen, çam ağacından yapılmış ahşap mezar odası ile de dünyada tek örnektir.


Anıt, Şehitler Kaşı Tepede bulunuyor. Heykeltıraş Haluk Tezonar tarafından yapılmış. Anıt gövdesi, 915 rakımdan başlıyor ve 970 rakıma kadar yükseliyor.


Güzel, bakımlı ve asfalt bir yoldan, dönerek ve yukarı doğru çıkıyorsunuz. Tepeye vardığınızda, tüm Polatlı ve bölge, ayaklar altında. Muhteşem bir manzara sizi bekliyor. Ayrıca, buranın alınması için yaşananlar ve verilen şehitlerimizin hatırası sanki hala canlı.


1963 yılında bugün Yassıhöyük olarak tanınan 500 nüfusa sahip bir küçük köyün yanında kuruldu. Bugün Gordion Müzesi'nde kronolojik bir sergileme sunulmakta, her dönem karakteristik örneklerle temsil edilmektedir. Üç vitrinde Eski Tunç Devri eserleri, bunu takiben Kral Midas ile son bulan Erken Frig Dönemine ait eserler yer almaktadır. Bu eserler içinde Erken Demir Çağına ait el yapımı çanak-çömlekler, Erken Frig Çağına ait Demir aletler, tekstil üretim aletleri sergilenmektedir.


Türkobası Tümülüsü Türkobası Köyü’nün 1 km batısında, ekili arazi içinde bulunmaktadır. Doğal bir set üzerinde bulunmakta olan tümülüs doğu-batı yönünde 10×20 metre uzunluğunda, 4-5 metre yüksekliktedir.80 metre çapında 12 metre yüksekliğinde P tümülüsü olarak adlandırılan tümülüste 12 x 80 metre ölçülerinde bir cocuk mezarı bulunmaktadır. Tümülüs M.Ö. 700 yıllarına, Frig dönemine tarihlenmektedir.


Beylikköprü Köyü’nde, Sakarya Nehri’nin batısında, Gordion Ören Yerinde, M.Ö. 9. yüzyılın sonları ile 7. yüzyılın başlarına tarihlenir. Mimarisi ile erken Frig tümülüslerini andırmaktadır.


Yassıhöyük Köyü ile Şabanözü Köyü arasında bulunan Kızlarkayası mevkiinde bulunan iki tümülüste 1989 yılında Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürlüğü’nce kazılmıştır.Harita Üzerinde Ankara Polatlı'da Gezilecek Yerler