Mersin'deki Spor Turizmi Merkezleri

Tepenin dibinde çeşitli iniş yerleri vardır. Yer yer ağaçlar,cami ve satış standları vardır. İniş anında bunları göz önünde bulundurulması gerekir.


TEPE ADI: Büyük Gelincik YERDEN YÜKSEKLİĞİ: 260 metre KALKIŞ YERİ EĞİMİ: Uygun, pist yeterli ve geniştir. YOL DURUMU: Şehir merkezinden tepeye kadar yol vardır. RÜZGAR DURUMU: Genelde limitler dahilinde günün her saati uçulabilir. İNİŞ YERLERİ: Tepenin dibinde çeşitli iniş yerleri vardır. Yer yer ağaçlar ve üzüm bağları vardır. İniş anında bunları göz önünde bulundurulması gerekir Not: Şehir merkezine 15 km.


1-Akyar (Silifke): Dip yapısı kumluk ve kayalık olan Akyar'ın önünden 14 m. derinliğe inildiğinde Kızkalesi istikametine doğru bir set takip edilebilir.Koyun içine doğru dönülürse 8 m. ile 12 m. derinliğe dalış yapılabilir.Dip kumluk ve kayalık bir yapıya sahiptir.Akyar'ın sağ köşesinden (burundan) inilirse yüksekliği 3 m.,uzunluğu 10 m. , dip yapısı kayalık olan Ayı Mağarası görülür.1-Lamas Kanyonu (Erdemli): İki tarafı dik duvarlı bir kanyondur.Ortasında Lamas Çayı akar.Çay çeşitli bitki örtüsü ve sarmaşıklar arasında şelaleler yaparak akar.Kanyonun sol duvarında,bir zamanlar Korykos şehrine su taşıyan oyma kanalları görebilirsiniz.Patika bir yol kanyon boyunca uzanır.Yaz aylarında çayda yüzmek mümkündür.Kanyonda istenildiği kadar yürünebilir.


1-Avgadı,Güzeloluk-İvriz,Konya Ereğlisi Parkuru: Kısmen asfalt olan yol Güzeloluk'tan sonra toprak bir yolla İvriz'e ulaşır. 2-Gözne-Ayvagediği-Cehennem Deresi-Sebil-Namrun Parkuru: Ayvagediği'nden sonra Çam ormanlarıyla kaplı ve muhteşem manzaralı bir yoldan Cehennem Deresine inilir.Derenin karşısına geçilerek gidilen yol Sebil Kasabasına ulaşır.


TEPE ADI: Yaylacık YERDEN YÜKSEKLİĞİ: 620 metre. KALKIŞ YERİ EĞİMİ: Uygun, geniş bir pist var. YOL DURUMU: Arslanköye kadar asfalt yol var. Ondan sonra yol tepeye kadar stabilizedir. Mersin'e uzaklığı 60 km. RÜZGAR DURUMU: Genelde limitler dahilinde, öğleden sonra rüzgar ve termikler artıyor. İNİŞ YERLERİ: Oldukça geniş iniş alanları vardır.TEPE ADI: Kartaltepe. YERDEN YÜKSEKLİĞİ: 90 METRE KALKIŞ YERİ EĞİMİ: Uygun, pist yeterlidir. YOL DURUMU: Şehir merkezinden tepeye kadar yol vardır. RÜZGAR DURUMU: Genelde limitler dahilinde kuzey ve doğu istikametinde rüzgar estiği zaman uçuşa elverişlidir. İNİŞ YERLERİ: Tepenin dibinde çeşitli iniş yerleri vardır. Bu tepe eğitim uçuşları için uygundur Not: Tarsus şehir merkesine 10 km.


TEPE ADI: Çanaktepe YERDEN YÜKSEKLİĞİ: 110 metre. KALKIŞ YERİ EĞİMİ: Eğim fazla ve dik. YOL DURUMU: Tarsus’tan tepenin dibine kadar asfalt yol var. Tepeye yürüyerek 10 dk. çıkılır. RÜZGAR DURUMU: Genelde limitler dahilindedir. Öğleden sonra uçuşa daha uygundur. İNİŞ YERLERİ: Gölün kenarındaki tarlalara inilebilir. Bu tepe eğitim uçuşları için uygundur.


Pist çok geniş ve yeterlidir. Genelde limitler dahilinde günün her saati uçulabilir. Öğleden sonra rüzgâr ve termikler artabilir.Harita Üzerinde Mersin'deki Spor Turizmi Merkezleri