Antik İzlenimli Trekking Parkuları


1-Sağlıklı Köyü-Roma Yolu-Tarsus: Tarsus'un kuzeyindeki Sağlıklı Köyü civarında bir Roma Takının altından geniş ve gösterişli yola girilir. Yol Toros Dağlarını güney-kuzey aşıp İvriz'e iner. St. Paul'un 2. gezisinde bu yoldan Derbe'ye gittiği düşünülmektedir. Parkur, 3 çadır konaklamalı bir parkurdur.
2-Şeytan Deresi Vadisi: Antik Olba'da Diocaiseria ve Ura şehirleri gezildikten sonra Aquaduck'ün altından vadiye girilir. Kaya mezarları ve değişik bitki örtüsü seyredilerek 7 km. yürüyüş olarak düzenlenir. Günlük parkurdur.
3-Ura-Korykos: Ura'dan Korykos Roma yolundan günlük düzenlenen yürüyüş parkurudur. Tercihen 2 günlük olarakta düzenlenir.
4-Kilikia Afrodisias Parkuru: Mersin-Antalya yolundan ayrılan 14 km. lik bir parkurdur. Orman, Dana Adası ve deniz manzaralarıyla bezenmiş parkurda yürüyüş Antik Şehire kadar uzanır.
5-Demircili (İmbrigon)-Sivri Kale Parkuru: Yoğun Antik Dönem kalıntıları arasında gerçekleştirilen yürüyüş günlük olarak düzenlenir.
6-Hançerkale-Gökburç-Tekkadın Örenyerleri Parkuru: Makilik bir alan içerisinde yoğun olarak Roma ve Bizans medeniyetlerinin görüldüğü güzel bir parkurdur. Yaklaşık 5 km. uzunluğundaki parkurda yürüyüş günlük olarak düzenlenir.
7-Karakabaklı-Işıkkale-Sinekkale Parkuru: Makilik alanda yoğun kalıntılar izlenerek yürüyüş tamamlanır. Yürüyüş günlük olarak düzenlenir.
8-Korykos Nekropol Yolu Ve Adamkayalar Parkuru: Çok miktarda kilise, lahit ve kaya mezarları arasında gerçekleştirilen yürüyüş günlük olarak düzenlenir. Yaklaşık 5 km. lik bir parkurdur.
9-Prensesin Ayak İzleri Parkuru: Silifke/Uzuncaburç ile Kızkalesi arasında yaklaşık 40 km. uzunluğunda antik kent ve kalıntılar arasında gerçekleştirilen bir parkurdur. Uzuncaburç'tan başlayan parkur güzergahında Uğuralanı-Cambazlı etabı 16 km. , Cambazlı-Hüseyinler etabı 12 km. , Hüseyinler-Kızkalesi etabı 12 km. 'dir. Olba Kraliçesi Aba'nın yaşantısı ve hükümdarlığının geçtiği antik alanlarda düzenlenen parkurda yürüyüş 3 veya 4 günlük olarak düzenlenebilir.