Malatya'daki Mescitler

Arapgir’in Osman Paşa Mahallesi’nde bulunan yapı, diğer mescit türlerinden farklı olarak karmaşık bir görünüme sahiptir. Girişi, batı duvarının kuzey köşesinde, toprak seviyesinden aşağıda yapılmıştır. Kayalara yaslanan kuzey duvarı, içte yer alan ağır payelerle desteklenmiştir. Yan duvarlar sağır kemerlerle donatılmış olup, mescidin kemer ayakları üçe bölünmüş ve üçgenlerle tezyin edilmiştir.


Eski Malatya kalesinin kuzey cephesinde,doğu sur kapısı girişinde , İçerisinde Emir Ömer bey yatırı olan küçük bir mescittir.


Karahan mahallesinde,Şireli sokakta ,evler arasında küçük bir yatırdır.Aslı bilinmemekle birlikte alim bir kişi olduğu rivayet edilir. Karahan meydanından Toptaşı mahallesine giden yolun gün doğusunda basit bir kulübede basit bir mezar.


Sur içinde batı duvarına yakın konumda sur yapı taşlarının aynı özelliğindekimalzemeyle yapılmış. sadece bir odası ayakta kalmıştır. Harabe halinde olan bu odanın doğu batı istikametine doğru yarım daire şeklindeki kesme taş ile örtülü kapla kaplıdır.

Harita Üzerinde Malatya'daki Mescitler