Ankara Beypazarı'daki Kültür Turizmi Merkezleri

Konumu itibariyle, kervanların geçtiği ticari yol üzerindeki bir durak niteliğindedir Beypazarı. Eski dönemlerdeki kervanların uğrak yeri olduğu düşünülen Suluhan Kervansarayı’nın 1613 yılında yapıldığı düşünülmektedir.


Ankara'nın 100 km. batısında yer alan Beypazarı’nın dik yamaçlar ve vadilere kurulmuş olan eski kesimi, çarşı ve geleneksel konutlardan oluşan karakteristik dokusuyla ve doğal peyzaj özellikleriyle tarihi ve görsel karakteri zengin olan bir yerleşimdir. 100 yıllık geçmişi olan bu evler, Osmanlı ve geleneksel Türk evlerinin tipik özelliklerini taşımaktadır.


Müze tarihi bir evin özgün halini göstermekten biraz daha fazlası. İçeride çeşitli etkinlikler ve sohbetler yapılmakta. Örneğin karagöz sahnesi, ebru odası, basma yapımı, kurşun dökme gibi çeşitli aksiyonlar var. Türk kahvenizi müzenin küçük bahçesinde içebilirsiniz. Çimler üzerindeki masalarda çocuklar için oyun oynamak, büyükler için de sohbet oldukça keyifli.


Türk Hamam Müzesi Türk hamam ve temizlik kültürünü belgeleme, koruma ve geleceğe aktarma düşüncesiyle kurulmuştur. Bir kasaba hamamı olarak 16. yüzyılda inşa edilen Rüstem Paşa Hamamı mimarî bir değer olarak müze tarafından gerekli restorasyon çalışma ile koruma altına alınmıştır.


Müze'de Beypazarı ve yöresinin kültür ve tarihini yansıtan eserlerle, Bizans, Roma ve Osmanlı zamanından kalan çeşitli tarihi eserler sergilenmektedir. Çocuk odasında bulunan salıncak, ayak ve başucu uçları halka şeklinde bükülmüş demir, ortası da dikdörtgen biçiminde deriden yapılmıştır.


Harita Üzerinde Ankara Beypazarı'daki Kültür Turizmi Merkezleri