Ankara Beypazarı'da Gezilecek Yerler

Konumu itibariyle, kervanların geçtiği ticari yol üzerindeki bir durak niteliğindedir Beypazarı. Eski dönemlerdeki kervanların uğrak yeri olduğu düşünülen Suluhan Kervansarayı’nın 1613 yılında yapıldığı düşünülmektedir.


Ankara'nın 100 km. batısında yer alan Beypazarı’nın dik yamaçlar ve vadilere kurulmuş olan eski kesimi, çarşı ve geleneksel konutlardan oluşan karakteristik dokusuyla ve doğal peyzaj özellikleriyle tarihi ve görsel karakteri zengin olan bir yerleşimdir. 100 yıllık geçmişi olan bu evler, Osmanlı ve geleneksel Türk evlerinin tipik özelliklerini taşımaktadır.


Hıdırlık Tepesi şüphesiz ki Beypazarı'na gelenlerin kendilerini buldukları ilk nokta. Eski ve yeni şeklinde Beypazarı'nı iki ayıran tepe. Hıdırlık tepesinin o virajlı yokuşuna sardığınızda sizleri mükemmel bir manzaranın beklediğine ikna olursunuz. Bir kaç dakika sonrasında yeni diye tabir ettiğimiz bölge ayaklarınızın altındadır.


Müze tarihi bir evin özgün halini göstermekten biraz daha fazlası. İçeride çeşitli etkinlikler ve sohbetler yapılmakta. Örneğin karagöz sahnesi, ebru odası, basma yapımı, kurşun dökme gibi çeşitli aksiyonlar var. Türk kahvenizi müzenin küçük bahçesinde içebilirsiniz. Çimler üzerindeki masalarda çocuklar için oyun oynamak, büyükler için de sohbet oldukça keyifli.


Beypazarı Çarşısı dar sokakları ve sıkışık düzen dükkanlarıyla çarşı oldukça güzel. Çarşının uzunluğu 500 metre civarında. Havuç suyu, karadut suyu, Beypazarı kurusu ve baklavası tadına bakabileceğiniz ürünler.


Türk Hamam Müzesi Türk hamam ve temizlik kültürünü belgeleme, koruma ve geleceğe aktarma düşüncesiyle kurulmuştur. Bir kasaba hamamı olarak 16. yüzyılda inşa edilen Rüstem Paşa Hamamı mimarî bir değer olarak müze tarafından gerekli restorasyon çalışma ile koruma altına alınmıştır.Beypazarı’nın kuzeyinde, ilçeye 55 km., Karaşar beldesine 20 km. uzaklıktadır. Belenova, Kuyucak, Sarıalan, Çukurören ve Eğriova yaylalarını kapsayan Eğriova Yaylası 650 ha’dır. Yayla turizmi, doğa yürüyüşleri, çadırlı kamping ve günübirlik dinlenme gibi rekreasyon faaliyetleri için Ankara’nın en elverişli ve güzel yaylalarından biridir. Alabalık ve çay balığı türlerinin bulunduğu gölet, sportif balıkçılık için olanak yaratmaktadır.


Beypazarı ilçesindedir. Su kaynaklarından kaplıca ve içme olarak yararlanılmaktadır. Su sıcaklığı 31-52 °C’dir. Kaplıca suyu klorürlü, sülfatlı, sodyumlu, kalsiyumlu, karbondioksitli bir bileşime sahiptir. Cilt hastalıkları, karaciğer, safra kesesi, pankreas, damar sertliği rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.


Beypazarı’nın kuzeyinde yüksekliği 100 m’ye ulaşan bir vadidir. Kayalıklarda yuva yapan karaleylek, bıyıklı doğan popülasyonu ile önemli kuş alanı statüsü kazanır. Vadide üreyen diğer kuşlar arasında, küçük akbaba ve kuzgun sıralanabilir.Müze'de Beypazarı ve yöresinin kültür ve tarihini yansıtan eserlerle, Bizans, Roma ve Osmanlı zamanından kalan çeşitli tarihi eserler sergilenmektedir. Çocuk odasında bulunan salıncak, ayak ve başucu uçları halka şeklinde bükülmüş demir, ortası da dikdörtgen biçiminde deriden yapılmıştır.


Harita Üzerinde Ankara Beypazarı'da Gezilecek Yerler