Zonguldak'da Gezilecek Yerler

Coğrafi Konum ve Ulaşım Zonguldak’ın 5 km güneydoğusunda bulunan Gökgöl mağarası, yatağına derince gömülmüş Erçek Deresi’nin doğu yamacında yer alır. Zonguldak-Ankara yolu mağaranın hemen önünden geçtiğinden ulaşım son derece kolaydır. Özellikler Kollarıyla birlikte toplam uzunluğu 3350 metre ile Zonguldak’ın en uzun 2. mağarası olan Gökgöl, değişik özelliklere sahip 4 belirgin kattan meydana gelmiştir.


Cehennemağzı Mağaraları, İlimiz Kdz.Ereğli İlçesi İnönü mahallesinde (eski adı Ayazma - kutsal su anlamındadır) bulunmaktadır. Bu bölge Antik dönemin Acheron Vadisi olarak bilinmektedir. Zonguldak il merkezine uzaklığı 50 km, E5 karayoluna ise 70 km'dir. Kdz.Ereğli kent içinden mağaralara ulaşımı sağlayan yol tümüyle asfalt kaplıdır. Kdz.Ereğli Müzesi'ne bağlı örenyeri olarak faaliyet gösteren Cehennemağzı Mağaraları yanyana sıralanmış üç mağaradan oluşmaktadır.


Coğrafi Konum ve Ulaşım Zonguldak’a bağlı Ayiçi Mahallesi’nde bulunan ve ülkemizin en uzun mağaralarından bulunan biri olan Kızılelma Mağarası , Kilimli’nin 7-8 km güneydoğusunda konumlanmaktadır. Mağaraya en kolay olarak Zonguldak- Kilimli-Gelik-Ayiçi yolu takip edilerek ulaşılır. Özellikler Toplam 6630 metre uzunluğunda girişe göre 114 metre derinliğinde bulunan mağara, değişik özellik ve görünüme sahip olan yan kol ve ana galeriden meydana gelmiştir.


İlimizde bulunan bazı orman alanları yatırım maliyeti düşük ve gereksinimlere en alt düzeyde karşılık verebilen kamu yatırımlarıyla donanmıştır. Önemli bir kısmında su, tuvalet, oturma grupları gibi alt hizmetler sunulmakta, spor, dinlenme, eğlenme, konaklama tesisleri bulunmamakta, alış-veriş, yeme-içme gibi gereksinimler ise ancak sınırlı ölçüde sağlanmaktadır.


Kapuz Plajı : Merkez Meşrutiyet Mah. Kapuz Cad. - Zonguldak Tel : (0372) 256 15 18 (10 adet duş, 5 bay -3 bayan WC, 214 adet soyunma kabini, büfe, ilkyardım, ankesörlü telefon, 550 kişilik çay bahçesi, 250 kişilik lokanta) Ilıksu Plajı : Kozlu Aşağıçayır Köyü Ilıksu Mevkii Tel : (0372) 261 01 01 (4 adet duş, 5 bay -5 bayan WC, 34 adet soyunma kabini, büfe, ilkyardım, ankesörlü telefon, 1300 kişilik çay bahçesi, 100 kişilik lokanta) Alaplı Belediye Plajı : Alaplı - Akçakoca Yolu Üzer


Alaplı ilçesine 35 km uzaklıkta, 1400 m rakımlı, kuzey-batı bakılı bir yamaç üzerinde yaklaşık 50 ha'lık alanda bulunan bu orman parçası üzerinde, Türkiye'de rastlanan en yaşlı ağaç saptanmıştır. Taxus baccata L. (Porsuk) adlı bu yaşlı ağacın yakınında da yaşı 1000'in üzerinde aynı tür çok sayıda porsuk ağacı vardır. Ağaçların çapları 1,50-2,95 cm arasında değişmektedir.


İlimizde kamp-karavan turizmi için uygun standartlara göre inşa edilmiş mekanlar bulunmamaktadır. Ancak Bostandüzü, Göldağı, !00.Yıl, Kocaman, Milli Egemenlik gibi bazı orman içi dinlenme alanları su, elektrik, WC gibi altyapı ünitelerine sahiptir. Bu alanlar özellikle yaz aylarında günübirlikçi ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşmaktadır.


Yaklaşık 4 km'lik bir trekking gezisi sonucu ulaşılan bir doğa harikasıdır.


Devrek ilçesindedir. Doğa fotoğrafı çekmek için çok uygun bir yerdir.

Harita Üzerinde Zonguldak'da Gezilecek Yerler