Sivas'daki Doğa Turizmi Merkezleri

İlkbahar ve yaz mevsiminde vatandaşların uğrak mekanı olan Ulaş Gölü kıyısında piknik alanı bulunmaktadır. Göçmen kuşlar gözlenebilir.


İl merkezine 5 km. uzaklıkta büyük bir mesire yeridir. İçerisinde akarsu ve şelale, mangal yapma yerleri ve kamelyalar, cami, WC, kafeteryalar ve çocuk oyun parkı bulunmaktadır.


Gemerek ilçesinin Sızır bucağında Göksu Nehri üzerindedir. Bölgede gazino ve çay bahçesi vardır.


Tecer Dağı eteklerindedir. Su yerden fışkırarak çıkar. Suyun çıktığı yerde birkaç piknik masası bulunmaktadır. Yakınında özel mülkiyette bir alabalık yetiştirme merkezi bulunmaktadır.


Zara ilçesine 25 km uzaklıktaki göl, güzel bir dinlenme yeridir. Balığı boldur. Gölde kayıkla dolaşılır.


Gürün ilçesi yakınındadır. İlin önemli mesire yerlerindendir. Göl, suyunun duruluğu, günün her saatinde değişen rengi ve balığının bolluğu ile ünlüdür. Konaklama tesisleriyle güzel bir dinlenme yeridir.Hafik ilçesi yakınında irili ufaklı göllerden meydana gelmiştir. Her biri mesire yeri olup, göldeki balıklar lezzetlidir. Tabiî güzellikleriyle güzel bir dinlenme yeridir.


Koyulhisar ilçesine 20 km uzaklıkta ve 1700 metre yükseklikte bir yayladır. Ormanları, serin havası ve soğuk su kaynakları ile güzel bir mesire yeridir.


Torosların kuzeye yönelik bir kolu olan Tecer Dağları, Gemerek-Şarkışla arasından başlayarak, kuzeydoğuya doğru geniş bir yay çizer. Sivas-Kangal arasında Kulmaç Dağları ismini alır. Tecer Dağlarını Huma Çayı Vadisi ikiye ayırmaktadır.Harita Üzerinde Sivas'daki Doğa Turizmi Merkezleri