Sakarya'da Gezilecek Yerler

Sakarya İli Merkez Harmantepe Köyünün kuzeyinde kalan Harmantepe Kalesi küçük doğal bir tepecik üzerine kurulmuştur. Etrafı sulak ve bataklık alan iken her iki yanından daha sonra geçirilen kanallar sayesinde verimli tarım alanlarına dönüştürülmüştür. Kaleye ulaşabilmek için Küçük Söğütlü’den Akçakamış köyüne giden yoldan sol tarafa ayrılan tarla yoluna sapmak gerekir.


Cami Kaynarca ilçesinin çıkışında, sağ taraftan girince 3 kilometre uzakta Büyük Kaynarca köyünde bulunmaktadır. Cami tamamen ahşaptan yapılmıştır. Fatih Sultan Mehmet Han'ın mimarlarından Şeyh Müslihiddin adına yapılmıştır. Şeyh Müslihiddin Camii Mehmet Ağa tarafından ampir motiflerle süslenmiş, kirişler arası kütüklerle doldurulmuş, kütüklerin üzeri ince ve muntazam tahtalarla kaplanmıştır.


Geyve ilçe merkezi ile Ali Fuat Paşa kasabasını birleştiren ve E-25 arayoluna tek geçiş olan köprü, Bizans imparatoru Jüstinyen ‘in karısı tarafından yaptırılmıştır. Ancak zaman içinde kullanılmaz hale gelince, 1495 yılında sultan II. Bayazıt tarafından yeniden inşa ettirilmiştir. Kitabesi bulunmaktadır. Köprü, Osmanlı ve eski Türk Mimarisinin köprü yapım tekniği ile ilgili Türk Mimari tarzını aynen taşımaktadır.


1910-1915 yılları arasında inşa edilen ev 1983 yılında müze binası olarak yeniden inşa edilmiştir. Müzede 167 adedi etnografik, 40 adedi de arkeolojik olmak üzere 207 adet eser teşhire konulmuş olup 103 adedi ulu önder Atatürk'e aittir. Müzenin bahçesinde Roma ve Bizans dönemine ait mimarı parçalar, mezar taşları, sunaklar, yazıtlı taşlar, pişmiş toprak erzak küpü ve sütun kaideleri sergilenmektedir.


Adapazarı merkezde bulunan Camii M.S 1323 – 1325 yıllarında Orhan Gazi'nin emri ile yaptırılmış, zamanla yıkılıp hasar görünce II. Abdülhamit döneminde yeniden inşa edilmiştir. 1893 – 1894 yıllarında Adapazarı kaymakamı olan Nüzhet Paşa’nın girişimi ve halkın yardımıyla inşa edilmiştir.


Selçuklular döneminden bu yana bilinen bir termal merkezi olan kuzuluk kaplıcası ilin en önemli kaplıcasıdır. Kuzuluk kaplıcası; mide, karaciğer, safra kesesi, damar sertliği, şeker, böbrek hastalıkları, bel ağrısı, siyatik, romatizma, kadın hastalıkları, egzama, sedef gibi cilt hastalıkları üzerinde olumlu etkilere sahiptir. 1996 yılında inşası tamamlanarak faaliyete geçen Kuzuluk Evleri, Kuzuluk beldesinde bulunan tek kür merkezidir.


Ata sporumuz olan yağlı güreş, Sakarya İli’nde büyük bir altyapıya sahiptir. Sakarya’nın yetiştirdiği “Kırkpınar Başpehlivanı” unvanlı yağlı güreşçiler arasında Adil Atan, İrfan Atan’ın yanı sıra, daha yakın tarihimizde de birçok başarılar kazanmış yağlı güreşçiler mevcuttur. Ülkemizde yurt içi olduğu kadar, son zamanlarda yurt dışı tanıtımlarına da konu olan yağlı güreşler, Sakarya İli’nin de tanıtımında ve turizminin gelişiminde etkili olabilecek bir potansiyele sahiptir.


Kürek sporu belli bir altyapı, tesis, malzeme gerektiren ve bu yönden ele alındığında yatırımını özellikle İstanbul İli’nde yapmış bulunan bir spor dalıdır. Bu bakış açısından hareketle, sahip olduğu doğal parkur, aynı zamanda bu sporun altyapısı konumundaki Sapanca Gölü, İstanbul İli’ne olan yakınlığı ile avantajını kullanmaktadır. Bu avantaj Sapanca Gölü’nü, Sapanca İlçesi’ni ve doğal olarak ta Sakarya İli’ni olumlu yönde etkilemekte, tanıtım ve il turizmine katkı sağlamaktadır.


20 kilometre uzunluğunda geniş bir kumsala sahip olan Karasu sahili romatizmal rahatsızlıklara iyi gelen ince taneli kumu ve temiz suyu ile doğal bir plajdır. Özellikle yaz aylarında hafta sonları serinlemek maksadıyla sahil hattına akın eden ziyaretçileri sayesinde yoğunluk yaşanmaktadır. Bu ziyaretçiler günübirlik geldiği gibi ikinci konutlarda, ilçede bulunan pansiyon ve otellerde de konaklamaktadır.

Harita Üzerinde Sakarya'da Gezilecek Yerler