Malatya Darende'de Gezilecek Yerler

Darende ilçesinin eski Darende kısmında bulunmaktadır. Ana mekânı kare planlı olup, tek bir kubbeyle kapatılmıştır. Kubbe, içten tromplar, dıştan altıgen kasnak üzerine oturtulmuştur. Cami içinde Şeyh Hamid-i Veli ve oğlu Halil Tayyib’in sandukaları bulunmakta olup, minare ve cami arasında, temellerin üzerinde L planlı iki katlı medrese yer almaktadır.


Ülkemizin Birkaç Tabii şelalesinden birisi olan Günpınar şelalesi Darende ilçe merkezine 8 km, Malatya - Kayseri D-300 Karayoluna 5 km mesafededir. Metrelerce yükseklikten 3 boğum halinde dökülen suların oluşturduğu Günpınar şelalesi eşsiz manzarası, buz gibi kaynak suları, serin havası ve çevresine yaydığı negatif iyon ile ziyaretçilerine sağlık ve güzellikler sunar.


Darende ilçe merkezinde bulunan kanyon mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. SİT alanı ilan edilen Tohma Kanyonu'nda Rafting yapılmaktadır. Somuncu Baba mevkinde başlayıp Darende Devlet Hastahanesinin yanında biter.


Darende İlçesi Günpınar Köyünde Bulunan Günpınar Vadisi; Günpınar Şelalesinin Kaynağı ile Şelale arasında yer alır. 2 km uzunluğundaki vadide birçok mini şelale mini gölet ve mağaralar ile 100 mt uzunluğunda bir kanyon yer alır. Günpınar vadisi bir güzellikler beldesidir. Günümüzün gözde aktivitelerinden olan Treking (doğa yürüyüşü) için ve Foto safari için son derece uygun orta zorlukta bir parkurdur.


Darende ilçesi, Balaban bucağına 1 km. uzaklıktadır. Mide, böbrek rahatsızlıkları ve cilt hastalıklarına iyi gelmektedir.


Ayvalı Kanyonu Darende ilçesi Ayvalı beldesi Göynük Mahallesi'nden başlayıp, Peteklik mevkiinde bitiyor. Sarp kayalıklardan oluşan 16 bin 747 metre uzunluğundaki kanyonda doğa sporlarının yapılabilecek olması bölgenin turizme açılması yönünden bir avantaj olduğu belirtildi.Kanyon, Darende ilçesine bağlı Ozan köyünden başlıyor ve Akçadağ ilçesi Aşağıköy Mahallesi'nde son buluyor. Son derece dik ve sarp kayalıklar içerisinde yer alan kanyonun uzunluğu 18 bin 730 metre. Söz konusu kanyonda doğal mağaralara da rastlandığı, su debisinin oldukça yüksek olduğu bu nedenle kanyonda rafting, kano gibi su aktiviteleri yapılabilir.


Harita Üzerinde Malatya Darende'de Gezilecek Yerler