Eskişehir İnönü'de Gezilecek Yerler

Atatürk’ün emri ile 1936 yılında kurulan İnönü Türk Hava Kurumu Planör ve Paraşüt Kampı ülkemizde paraşüt ve planör eğitiminin verildiği önemli merkezlerden biridir. Yaz aylarında paraşüt, planör, yelken kanat, yamaç paraşütü, mikrolayt ve balon kursları verilmektedir. Tesis hem havacılık eğitimi hem de piknik için idealdir.


Eskişehir İli, İnönü İlçesi, Merkez, İsmet Paşa Mahallesi, Karargah Caddesi, No: 17’de, tapunun 21 pafta, 3392 parsel no.da, 374 m2 yüzölçümlü, Hazine adına kayıtlıdır. Kurtuluş Savaşı sırasında I. Ve II. İnönü Savaşlarında Garp Cephesi Komutanı İsmet İNÖNÜ tarafından karargah binası olarak kullanılmıştır. Ali Osman GÜLYILDIZ’ ın babasına ait binanın MÜZE olarak kamulaştırma çalışmaları 1988 yılında tamamlanmıştır.


Eskişehir’in güneybatısında bulunan İnönü ilçesinin yaslandığı büyük dikliğin orta bölümünde gelişmiştir. Çok uzaklardan bile fark edilen ilçeye bakan büyük ağzı olan mağaranın bulunduğu alan; Sarısu Deresi’ne karışan Baca, Alikaya ve Kaldıra Dereleri tarafından derince yarılan bir plato şeklindedir. Bu platoluk alanın kuzeyinde İnönü Ovası yer alır.Harita Üzerinde Eskişehir İnönü'de Gezilecek Yerler