Çanakkale'deki Kaleler

Ada’nın bilinen ilk zamanlarından günümüze sağlam olarak gelen Bozcaada Kalesi’nin ilk yapılışı Fenikelilere kadar uzanır.Daha sonra Cenevizliler ve Venedikliler tarafından onarım ve eklentiler yapılmıştır.


Denizin Kilidi Kilitbahir Kalesi, Fatih Sultan Mehmet tarafından, 1452’de İstanbul kuşatması esnasında Papalık Donanması’nın Bizans İmparatorluğu’na yardım etmesini önlemek amacıyla, Çanakkale’nin karşısındaki Kilitbahir köyünde yaptırılmıştır.


Fatih Sultan Mehmet tarafından 1461-62 yıllarında İstanbul’un savunulması amacıyla boğazın en dar yerine yaptırılan iki kaleden biri olan Kala-i Sultaniye, daha sonraki dönemde şehrin nüvesini oluşturmuştur.


Antik dönemde kurulduğu bilinen kaleyi, Bizans İmparatoru I. Justiniaus onartmıştır. Evliya Çelebinin anlattıklarına göre, dik ve kesik kayalarla kurulu 6 köşeli bir kaleydi.


Kente adını veren önemli ve görkemli bir anıt niteliğindir. XV. yy. ortalarında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış 1551'de Kanuni Sultan Süleyman döneminde onarılmıştır.


Harita Üzerinde Çanakkale'deki Kaleler