Bursa'daki Mağaralar

Oylat Mağarası İnegöl’ün 17 km. güneydoğusunda bulunan Hilmiye Köyü’nün 1 km. güneyinde, Oylat Kanyonunun sona erdiği noktada yer alır. Birbirine bağlı iki kattan oluşan mağaranın toplam uzunluğu 665 metredir. Oylat kanyonu ve çevresi vahşi bir güzelliğe sahiptir. Mağaranın iç son derece güzel sarkıt, dikit, sütun, duvar ve perde damlataşları, damlataş havuzu ve örtü damlataşları ile kaplıdır.


Yatay olarak gelişmiş, kaynak konumlu fosil bir mağaradır. Oylat Mağarasının 300 metre güneyinde, kanyonun sağ üst yamacında, Devrent Tepe’nin güneyinde yer alır. Mağaraya kanyonun içinden veya kaplıca tarafından gidilebilir. Vadiden tırmanış ise son derece zordur. Kanyon tabanından yaklaşık 150 metre yukarıda bulunan mağara jeomorfolojik bakımdan oylat Mağarası ile aynı özellikleri gösterir.


Coğrafi Konum ve Ulaşım Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Doğanalan Köyünde giriş kısmı yer almaktadır. Bursa’nın batısındaki Uluabat Gölü’nü güneyden çevreleyen Söğütalan Platosunun kuzey kenarında, Mustafakemalpaşa ile Nilüfer ilçe sınırları arasında bulunan Ayvaini’nin iki girişi vardır. Bursa’yı Mustafakemalpaşa’ya bağlayan 82 km’lik eski yol mağaranın yakınından geçer.Harita Üzerinde Bursa'daki Mağaralar