Türkiye'deki Yat Turizmi Alanları

Sayısız ve birbirinden güzel koy ve adanın bulunduğu Fethiye körfezinin Göcek bölümü yatlar ve mavi yolculuk teknelerinin en gözde yeridir.Yatlar için her türlü servisin verildiği dört marina var Göcek’te.


İstanbul, yatçılar için popüler bir başlangıç noktasıdır. Yatçılar kuzey denizinden başlayarak Avrupa içinden kanallar yoluyla Ren ve Tuna nehirlerini kullanarak Karadeniz’e, İstanbul Boğazı marinalarına açılabilirler. İki kıta arasında uzanan köprülerin altındaki İstanbul Boğazı ve Adalar’ın güzel koyları yatçıların tercih ettiği bir güzergahtır. Bölgenin iki büyük marinası bulunmaktadır.


Marinalar Antalya’da turizm merkezi ilan edilen dört marina vardır. Bunlardan; Turban Kaleiçi Antalya Marina il merkezinde, Park Kemer Marina; Kemer’de, Setur Finike Marina; Finike’dedir. Antalya Setur Marina da büyük limandadır. Ayrıca, Kaş ve Kalkan’da yat bağlama yerleri mevcuttur. Antalya bölgesinde, 1999 yılı itibariyle “Mavi Bayrak” ödüllü üç marina vardır.


Karataş yerleşmesinde, büyük bir balıkçı limanı bulunmaktadır. Bu tesisin batı kesiminin gerekli tüm donatıları (akaryakıt, su, elektrik, tele iletişim şebekeleri, pis su arıtma, kumanya sağlama, alışveriş olanakları ve yeme içme tesisleri) sağlanarak; yat yanaşma yeri ve çekek yeri olarak kullanılmasına yönelik potansiyel mevcuttur.


Erdemli ilçesi, Kumkuyu Kasabası’nda tarihi Akkale’nin hemen yanında 1996 yılında inşaatına başlanılan yat limanı 250 yat kapasitelidir. İnşaatı biten yat limanı işletmeye açıldığı takdirde yat turizmine katkı sağlamasının yanı sıra, İlin tanıtımına ve ekonomisine getiri sağlayacaktır.


Mersin Çamlıbel mevkiinde faaliyet gösteren Yat Baseni 300- 350 yat kapasiteli olup, yatlara içme suyu, elektrik ,temizlik ve güvenlik hizmetleri vermektedir. Yat turizminin Doğu Akdeniz'e kaydırılmasına öncülük etmek amacıyla 13 yıldan bu yana, geleneksel olarak düzenlenen Doğu Akdeniz Yat Rallisi son beş yıldır Mersin Yat Baseni güzergah olarak alınmıştır.Mersin Merkez ilçesinde 1994 yılında inşaatına başlanılan 500 kapasiteli Yat Limanının inşaatı tamamlanmıştır. İşletmeye açıldığı takdirde İl’de son yıllarda artış gösteren yat turizmine katkı sağlamasının yanı sıra, uluslararası yat rallileri de İlin tanıtımına ve ekonomisine büyük getiri sağlayacaktır.


Yat Limanı deniz dolgusu ve inşaatı tamamlanarak işletme ihalesi yapılmıştır. İhaleyi Koç Grubu Şirketler topluluğuna bağlı SETUR firması kazanmış olup, açılış için kara üniteleri yapım çalışmaları devam etmektedir.


Harita Üzerinde Türkiye'deki Yat Turizmi Alanları