Türkiye'deki Termal Turizm Merkezleri

Bu tesisler İzmir şehir merkezine 8 km, havaalanına 25 km, Efes ve Bergama’ya 90 km, Üniversite hastanesine 500 mt uzaklıkta , şehrin kalabalığından ve trafik gürültüsünden uzak sırtını verdiği alabildiğince uzanan ormanlık alan ve doğal termal kaynaklara sahip olup, doğanın kendisine verdiği tüm güzelliklerle sakin, huzur dolu, özgün, rahatlatıcı atmosferi ayağınıza getirmektedir.


Çanakkale iline bağlı Ezine ilçesindedir. Ezine ilçesine 15 km. Marmara Denizi'ne ise 2 km. uzaklıktadır.


Kızılcahamam-Çerkeş yolu üzerinde Güvem bucağının 2 km. batısındadır. Suyun ısısı 43 °C’dir. Su kimyasal bileşim olarak bikarbonatlı, sodyumlu, kalsiyumlu, karbondioksiti ve florürlü bir bileşime sahiptir. Termal tesislerden içme ve banyo kürleri olarak yararlanılmaktadır. Termal suların romatizma, eklem ve kireçlenme, mide ve bağırsak, kan dolaşımı, sinirsel hastalıklar, karaciğer ve safra kesesi, beslenme bozukluğu gibi hastalıklara olumlu etki yaptığı bilinmektedir.


Ayder Termal Turizm Merkezi Rize İline 87 km, bağlı bulunduğu Çamlıhemşin ilçesine 16 km mesafede yer almaktadır. Ayder Termal Kaplıca Bakanlar Kurulu Kararı ile Turizm Merkezi ilan edilmiş, 19.04.1987 tarih ve 19426 sayılı Resmi Gazetede yayınlanmıştır. Turizm İşletme Belgeli Termal Tesisin mülkiyeti İl Özel İdare Genel Sekreterliğine ait olup, 01.


1992 yılında açılan tesis villa şeklinde konaklama tesislerinden oluşmuş olup, 100 yatak kapasitelidir. Villaların tümünde termal havuz bulunmaktadır. Termal Otelin Hıfzısıhha Enstitüsü Müdürlüğünün 28 Mart 1997 tarih ve 3686 sayılı raporuna göre tedavi edici unsurları belirlenmiştir. Sağlık Bakanlığı tarafından kaplıca işletme izni bulunmamaktadır.


Bursa ilinin Çekirge mevkiindedir. Suyun Isısı: 47°C -Vakıfbahçe Kaynağı 58°C -Karamustafa Kaynağı 77°C -Kaynarca ve Yenikaplıca Kaynakları 78°C -Kükürtlü Hamam Kaynağı. PH Değeri: 6,98 -Vakıfbahçe Kaynağı 6,60 -Karamustafa Kaynağı 6,78 -Kaynarca ve Yenikaplıca Kaynakları 6,44 -Kükürtlü Hamam Kaynağı. Özellikleri: Hipertermal , hipotonik, oligomitalik ve radyoaktif , Vakıfbahçe Kaynağı, Hipertermal , hipotonik, radyoaktif, Karamustafa Kaynağı, Hipertermal , hipotonik, K


İl Merkezine 21 km. uzaklıkta Eskişehir karayolu üzerinde İhsaniye ilçesine bağlı Gazlıgöl kasabası içerisindedir. Gazlıgöl kaplıcasının 45-68 derece sıcaklıktaki suyunun debisi 9 litre/saniye'dir. Kaplıcada 6 adet havuzlu dublex villa mevcuttur.


Sandıklı ilçesinin 8 km. güneyinde bulunur. Sandıklı Belediye Başkanlığı tarafından işletilen kaplıcada tesisler oldukça fazladır. Kaplıcada şifalı sular jeolojik bir çatlağın değişik yerlerinden zengin kaynaklarından çıkan şifalı suların ısısı 80-85 oC dir. Sodyum sülfatlı ve bikarbonatlı olan suların radyoaktivitesi 8 ile 72 eman arasındadır. Hüdai Kaplıcaları radyoaktivide bakımından Türkiye’de ilk sırayı almaktadır.


Afyon merkezine 30 km. uzaklıkta Afyon-Konya karayolu üzerindedir. Kaplıcanın tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Edinilen kaynaklara göre; Roma devrinde kaplıcanın kuzeyinde leonte comte isminde bir köyün var olduğu ve kaplıcanın bu devirde işletildiği Roma devri tabletlerinde yazılıdır. Bizans devrinde de çalıştığı kilise listelerinde vardır. Selçuklular ve Osmanlılar devrinde Kızılkilise diye bir köyün varlığı ve Kaplıcanın çalıştığına ait bilgiler Milli Kütüphanedeki (şeriye) sicillerinde ka

Harita Üzerinde Türkiye'deki Termal Turizm Merkezleri