Türkiye'deki Kongre Merkezleri

4000 m 2 lik kapalı alanda Sempozyum, Konferans ve değişik amaçlı toplantılar için 900 kişilik büyük salon, 300 kişilik iki küçük salon, 10 ar kişilik üç adet toplantı odası, altı adet suit oda ve bir basın açıklama bölümü mevcuttur.


Dünyanın büyük metropolleri arasında önemli bir yeri olan İstanbul’un Kongre Turizmine yönelik ciddi bir potansiyeli bulunmaktadır. Konumu, tarihi, doğal güzellikleri, ulaşım imkânlarının fazlalığı İstanbul’un, Türkiye’deki kongre turizminin en yoğun olduğu kentlerden biri olmasını sağlamıştır. İstanbul’un uluslararası bir sanat ve kültür merkezi olması, kültür ve sanat gösterileri ve konferansların şehrin kültürel paletinde yer almasına neden olmuştur.


Kendi adını verdiği Kongre Meydanı'nda bulunan bina 19. yüzyıl sonlarında yapılmıştır. 23 Temmuz 1919 Erzurum Kongresi, bu binanın birinci katındaki bir salonda yapılmıştır. 1925 yılında geçirdiği yangında binanın tüm ahşap bölümleri yanmış, yangınından sonra onarılan bina Yapı Sanat Mektebi olarak hizmete açılmıştır. Günümüzde Güzel Sanatlar Lisesi olarak hizmet vermektedir.


Kapadokya’nın çekiciliği, bölgenin önemli bir kongre turizmi merkezi olmasına imkan sağlamıştır. Özellikle turistik işletmelerin oldukça gelişmiş kongre ve toplantı salonları bulunmakta, bu sayede bölge ulusal ve uluslararası kongrelere ev sahipliği yapmaktadır.


Harita Üzerinde Türkiye'deki Kongre Merkezleri