Kastamonu'daki Doğa Turizmi Merkezleri

Yeri: Batı Karadeniz Bölgesinde, Çankırı ve Kastamonu il sınırları içerisinde yer almaktadır. Ulaşım: Milli Park alanına Çankırı-Kastamonu Devlet Karayolu ile ulaşım sağlanmakta olup saha Kastamonu'ya 45 km.,Ankara'ya 200 km. uzaklıktadır. Özelliği: Orta Anadolu'dan Kuzey Anadolu'ya geçiş kuşağında yükselen Ilgaz Dağlık yöresinin arazi yapısı genellikle serpantinler,şistler ve volkanik kayaçlardan meydana gelir.


Ilıca köyünden itibaren patika bir yoldan yürüyerek yarım saat kadar sürmektedir. Su yaklaşık 10 m yükseklikten dökülmekte ve bu suyun döküldüğü yerde doğal olarak bir havuz oluşmuştur. Bu şelalenin en önemli özelliği de, oluşan bu havuzun etrafının çok sayıda ağaç ve bitki örtüsü ile çevrili olmasıdır.


Erenler Çamı 300 yaşında , 5 m. boy, 0.90 m. çap ve 2.70 m. çevre genişliğine sahip olması yanı sıra 30-40 kalınlığında ve 12-15 m uzunluğundaki yatay dalları yere paraleldir.


Birbirine bitişik tek kökten oluşan 12 çatala sahip Kayın Ağacı 95-105 yaşında , 35-40 m. boy ve çatalının her birinin 40-45 cm. çapa sahiptir.


Valla Kanyonu, Devrekani Çayı ile Kanlıçay'ın birleştiği bölgeden başlamakta olup, Cide istikametinde 12 km uzunluğunda, yan duvar kayaların yüksekliği yer yer 800-1300 metreye ulaşan ve girişi son derece zor olan bir kanyondur.


İli : KASTAMONU Adı : KÜRE DAĞLARI MİLLİ PARKI Kuruluşu : 2000 Alanı : 37.172 ha. Konumu : Batı Karadeniz Bölgesinin Kastamonu ve Bartın İli Sınırlarında kalmaktadır. Ulaşım : Kastamonu Pınarbaşı İlçesine 10 Km. mesafede Ilıca Köyü ve Şelalesi ile 22 Km. ise Valla Kanyonuna ulaşmak mümkündür. Pınarbaşı İlçesinden Kapanca ve Kayadibi köyü istikametine gidildiğinde Kayadibi köyünden 2-3 saat yaya yürüyerek Ilgaz İni mağarasına ulaşabilir.Karaçam 600 yaşında , 25 m. boy, 1.85 m. çap ve 5.55 m. çevre genişliğine sahiptir.


Coğrafi Konum ve Ulaşım Kastamonu’nun Cide ilçesine bağlı Derebucak köyü sınırları içindedir. Derebucak’tan kuzeydoğu yönünde orman içerisinden, patikalarla 5 saatlik zorlu bir yürüyüş sonunda mağaraya ulaşılmaktadır. Özellikler Mağaranın toplam uzunluğu 860 metre,derinliği -250 metredir. Fosil olan yatay bölüm reaktif olan dikey bölüm şeklinde iki bölümden oluşmaktadır.


Harita Üzerinde Kastamonu'daki Doğa Turizmi Merkezleri