Kahramanmaraş'daki Spor Turizmi Merkezleri

Gavur Gölü : Kahramanmaraş’a bağlı Türkoğlu ilçe merkezinin güneyindeki Sağlık Ovası’nda yer alan bu önemli kuş alanı, geçmişte Türkiye’nin güney bölgelerindeki en önemli sulak alanlardan biri olmuştur. Alan bugün kış aylarında sular altında kalan, yazın kuruduktan sonra ekilip biçilen tarım alanlarından ve sazlıklardan oluşur. Alana, göçle gelen Küçük Karabatak kuş türünden dolayı Önemli Kuş Alanı (ÖKA) statüsü verilmiştir.


Ayşepınarı-Karbasan, Türkmenler-Hacınınoğlu, Ilıca-Suçatı Bulutoğlu, Engizek Zirvesi, Kahramanmaraş-Başkonuş Yaylası dağ ve doğa yürüyüşü yapmaya elverişli parkurlara sahiptir.


Binboğa Dağları, atlı doğa yürüyüşü yapmaya elverişlidir.Sır ve Menzelet Baraj gölleri sportif olta balıkçılığı yapmaya elverişlidir.


Kahramanmaraş ormanları ve yaban hayvanları bakımından oldukça zengindir. İlde, keklik, üveyik, yaban güvercini, bıldırcın, sarıasma, çulluk, tavşan, porsuk, tilki, kurt ve sansar gibi yabani hayvanlar ve kuşlar vardır. Elbistan, Afşin, Andırın ve Göksun ilçelerinde toy ve bağırtlak gibi kuşlar vardır. Binboğa ve Nurhak dağlarında ise kartal, şahin ve yabani akbabaya rastlanır.


Sır Baraj Gölü kıyaları bisiklet turları yapmaya elverişlidir.Harita Üzerinde Kahramanmaraş'daki Spor Turizmi Merkezleri