Gaziantep'deki Spor Turizmi Merkezleri

Gaziantep Oğuzeli yolu üzerindeki Gaffur Baba Tepesi'nde eğitim amaçlı yamaç paraşütü yapılabilinir.


Gaziantep, Av Turizmi potansiyeli açısından zengin bir ildir. Fırat Nehri civarında bol miktarda keklik, turaç, yaban ördeği ve yaban kazı avı yapılmaktadır. Gaziantep’in İslahiye ilçesinde bulunan Tahtaköprü Baraj Gölü civarında çil, kınalı keklik, turaç, yaban ördeği, yaban kazı, baykuş, güvercin, serçe, arı kuşu, yaban domuzu gibi av hayvanları bulunmaktadır.


Gaziantep; kültür ve tabiat varlıkları bakımından son derece zengin bir il’dir. Nizip ilçesi sınırları içericinde bulunan tabii güzelliklerle dolu Fırat Nehri kenarında bulunan Belkıs-Zeugma ve Rumkale, Oğuzeli ilçesindeki nar bahçeleriyle çevrili Karpuzatan mesire yeri, İslahiye ilçesindeki Yesemek Açık Hava Müzesi ve güney batısında bulunan Tahtaköprü Barajı ve çevresi, değişik ağaçlardan oluşan kesif ormanlarla kaplı bol meyve ve sebzelerin yetiştiği Hızır Yaylası, Sofdağlarının üzerinde bulGaziantep coğrafi konumu, tarihi eserleri, tabiat varlıkları, dağları, ovaları ile oto safari yapılmasına çok müsait güzergahlara sahiptir. İl merkezinden çıkıp Nurdağı, İslâhiye ilçelerinden Yesemek Açık Hava Müzesine yapılacak güzergâh tabii güzelliklerle tarihi eserlerin birlikte görülebileceği bir güzergâhtır. Yine merkez ilçeden başlayıp Nurdağı, İslâhiye ilçelerinden geçip Hatay istikametindeki Amanos dağlarının üzerinde bulunan Hızır Yaylasında tamamlanacak güzergâh ilin tabiat güzelli


Gaziantep’te bulunan Birecik Baraj Gölü, Karkamış Baraj Gölü, Burç Göleti, Tahtaköprü Baraj Gölü, Hancağız Baraj Gölü, Alleben Göleti ve Fırat Nehri kıyısında sportif amaçlı olta balıkçılığı yapılabilinir.


Hızır Yaylası ( Amanos Dağları ), Sof Dağı Yaylası ( Sof Dağları), Rumkale civarı, Fırat Nehri kıyısı, Dülük Ormanları ve Burç Ormanları içinde dağ ve doğa yürüyüşü yapılabilinir.Sofdağı Yaylası, Hızır Yaylasında atlı doğa yürüyüşü yapılabilir. Ayrıca rekreasyon projesi yapılan Burç Ormanlarında atlı spor faaliyetlerinin yapılacağı parkur alanları bulunmaktadır.


Burç Ormanları, Dülük Ormanları ve İl merkezindeki l00. Yıl Atatürk Kültür Parkı içerisinde bisiklet turları yapma imkanı bulunmaktadır.


Gaziantep Nurdağı İlçesi Sakçagözü Beldesinde Akyokuş mevkii civarında eğitim amaçlı yamaç paraşütü yapılabilinir.Harita Üzerinde Gaziantep'deki Spor Turizmi Merkezleri