Edirne'deki Doğa Turizmi Merkezleri

Tunca ve Meriç ırmakları arasında üzerinde bahçeler bulunan bir adadır. Adı burada bulunan bülbüllerin çokluğundan gelir. Bülbül adası sabahın erken saatlerinde bu kuşların seslerini dinlemek isteyenlerin akın ettiği yerdir. XVII. ve XVIII. yy.'larda ada üzerinde köşkler ve kasırlar vardı. Edirne'nin ünlü 'Çerağ-ı nur Geceleri' denilen ren¬kli eğlenceleri burada yapılırdı.


Marmara Bölgesinde, Edirne ili, Enez ilçesi, Karpuzlu ve Koyun Tepe köyleri sınırları içerisinde yer almaktadır. Alanın büyüklüğü 2369 Ha. dır. Enez ilçesine 10 km. uzaklıktadır.


İl merkezinin güney kesiminde Edime-Karaağaç yolu üzerinde kente 2 Km. mesafede olan bir mesire yeridir. Yüksek Ağaçlarla kaplı, Meriç kıyısındaki bu alanda kamping alanı, gazino, restoran, çocuk parklan, çay bahçeleri ve çeşitli eğlence ve spor olanakları sunan yerler vardır.


Tunca ırmağının iki kolu arasında yer alır. Yörenin hemen hemen tümü sık ağaç¬larla kaplıdır. Burada bulunan tavuk ormanı da Sarayiçi'nin kapsamına girmektedir. Sarayiçi ile kentin İlişkisi Doğuda ki Kanuni Süleyman ve Batıdaki Fatih köprüleriyle sağlanmaktadır. Sarayiçi piknik yeri olarak değerlendirildiği gibi her yıl Geleneksel Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve etkinlikleri haftası boyunca da kentin ve tüm yerli ve yabancı ziyaretçilerin akın ettiği önemli küftür ve sanat etkinliklerine merkezlik


Harita Üzerinde Edirne'deki Doğa Turizmi Merkezleri