Denizli Çardak'da Gezilecek Yerler

Çardak ilçe merkezinin içinde bulunan bu han, portali üzerindeki yedi satır kitabesine göre, Alaeddin Keykubat zamanında, onun azadlı kölesi ve emirlerinden Esededdin Ayaz bin Abdullah el şahabi tarafından yaptırılmıştır.


Çardak Arıburnu Şehitliği Lapseki İlçesi Çardak Beldesi Çanakkale Bursa Karayolu üzerindedir.1915 Çanakkale Savaşları sırasında Çardak Köyü (Şimdi beldedir) Hastane olarak kullanılmıştır. Buraya 850 yataklı hastane kurulmuştur.Arıburnu Muharebelerinde Yaralanan olan askerlerimiz gemilerle buraya nakledilmiştir. Tedavileri sırasında vefat eden 2030 şehidimiz buraya gömülmüştür.


Beylerli kasabasının doğu yönünden ilçeye uzaklığı 19 km. olup göl çevresi avlanmaya ve kamp yapmaya elverişli, yolun 5 km. si stabilizedir.


Tektonik oluşumlu bir göldür. Yüzölçümü 41.34 km2 dir. Çardak ilçesi ile Afyon-Dazkırı ilçesi arasındadır. Gölü Söğüt dağlarından inen sular besler. Acı tuz gölü de denilen gölün rakımı 836 metredir. Gölde tuz ile birleşik olarak potasyum, sodyum ve sülfat vardır.


Harita Üzerinde Denizli Çardak'da Gezilecek Yerler