Çakıroluk Yaylası


İlçeye olan uzaklığı 17 km dir ve kuzey batısında bulunmaktadır. Çakıroluk Yaylası'na Denizli'den ulaşım eski Denizli yolu tabir edilen Çamlık Mesireliği'inin içinden geçerek stablize yoldan ulaşılabilir. Tavas'tan ise; Kızılcabölük Kasabası'ndan geçerek yine stablize yoldan ulaşılır. Yol boyunca kıvrımlı virajlı yollardan ilerlerken birinci,ikinci ve üçünçü çeşmelerden sırası ile güzel ve temiz hava alınarak ilerlenir. 2 km gidildiğinde ilk çeşmeye ulaşılır. Buradan 2 km daha gidince ikinci çeşmeye ulaşılır. Buraya gelinceye kadar insanlarımızın el emekleriyle diktiği km taşlarını ve dizerek döşedikleri taşlı yollardan geçerek aslı bozulmamış ormanlarımız içinden geçersiniz.

Yol boyunca yeşil orman, esrarlı bir sessizlik, bilinmeyene yolculuk etkiler. Bu yerleri başkalarından önce keşfetme zevkine ulaşmış hissine kapılırsınız. Üçüncü çeşme yolun alt kısmına yapılmış, derin bir vadide yemyeşil bir alandadır. Yolumuzun devamında etrafımızı çevreleyen ceviz ve kestane ağaçları, zümrüt renkleriyle göze ve ruha huzur verir. Bu vadide arayış ve heyecanlar içinde 10 km yol aldıktan sonra yemyeşil bir başka alana ulaşılır. Bölgenin bazı yerlerinde kaynak sular çıkmaktadır. Burada yol dörde ayrılır. Yolun sağı ÇAKIROLUK YAYLASINA,solu orman içlerine gider. Devamında ise eski TAVAS yoluna ulaşılır. Yeşillikler içindeki yolda 10 km daha gidince Çakıroluk yaylasına ulaşılır.

Yemyeşil bir vadi olan bu yaylanın yamacında bilek kalınlığında akan iki bölmeli havuzu doldurup taşıran su Çakıroluk suyudur. Yazın çok soğuk olan bu suya karpuz ve domatesleri bir süre bıraktığınızda çatladığını rahatlıkla görebilirsiniz. Ağustos sıcağında bile elinizi suyun içinde 30 saniye üşümeden tutamassınız. Suyun özeliklerinden biri de kışın ılık oluşudur. Hele su başında yenilen yemeğin tadına doyum olmaz. Suyu içtiğinizde karnınızda şişlik hissetmessiniz ve yediklerinizi eritir. Yemeği fazlaca yiyip, tam anlamıyla doyduğunuzda bile üzerine bir bardak Çakıroluk suyu içtiğinizde yine acıktığınızı hissedersiniz. Havasıda serindir. Yazın sıcaklığını unutturup ilkbahar havasını hatırlatır.

Yaylada Çakıroluk çeşmesinin hemen üstünde PTT link binası ve orman gözetleme kulesi vardır. Çakıroluk tepesine çıktığınızda manzarayı kuşbakışı seyreder ve Denizli'yi ayaklarınız altındaymış gibi görebilirsiniz.