Çanakkale'deki Doğa Turizmi Merkezleri

Çevresi 14 mil tutan Bozcaada, önemli bir turistik merkezdir. Etrafındaki irili ufaklı adacıklarla çevrili olan ada, Çanakkale Boğazı'na 15 mil, Limni'ye 30 mil, Midilli'ye 33 mil mesafededir. Ulaşımın sağlandığı Ezine ilçesi Geyikli beldesi Yükyeri Feribot İskelesine ise 3,4 mil uzaklıktadır.


Küçükkuyu beldesine bağlı Adatepe Köyünün üst tarafında bulunan,ön tarafı diklemesine uçurum olan mağara, Zeus'un mağarası olarak bilinmektedir.


Türk adalarının en büyüklerinden biri olan Gökçeada körfezlerle çevrilidir. Farklı tonlardaki çam ve zeytin ağaçları ile kaplı tepelerinde yer yer kutsal pınarlar ve manastırlar bulunmaktadır. Buraya, Çanakkale ve Kabatepe'den tarifeli, muntazam araba vapuru seferleri yapılmaktadır.


Çanakkale ili Ezine ilçe sınırları içerisinde Çanakkale Boğazının girişinde yer almaktadır. Milli Park sahası içerisinde öncelikli olarak görülebilecek yerlerin başında Troya şehri gelmektedir.


Kayıt No : 2 İli : ZONGULDAK Adı : ÇİT DERE TABİATI KORUMA ALANI Kuruluşu : 29.12.1987 Alanı : 721,5 ha. Konumu : Batı Karadeniz bölgesinde, Zonguldak ili, Yenice ilçesi sınırları içinde yer almaktadır. Kaynak Değerleri : Çok çeşitli orman ağaç türlerinin yanı sıra, Dünyada eşine ender rastlanan boy ve çapta Istranca meşesinin yer aldığı bir orman ekosistemi özelliğinde olup, ayrıca kayın, gürgen, göknar, dişbudak, akçaağaç, karaçam, sarıçam, porsuk, ıhlamur, kuşburnu, karaağaç gib


1973'te kurulmuş ve Birleşmiş Milletler Milli Parklar ve Koruma Alanları listesinde olan Park, Çanakkale ili sınırları içerisinde, Gelibolu Yarımadasının güney ucunda, Çanakkale Boğazı'nın Avrupa yakasında 33.000 hektarlık bir alanı kapsamaktadır. Ulaşım: Park'a Edirne ve İstanbul'dan Tekirdağ ve Gelibolu yolu ile;Ankara, Bursa ve İzmir'den ise Çanakkale'den Kilitbahir ve Eceabat'a düzenlenen feribot seferiyle ulaşılır.Harita Üzerinde Çanakkale'deki Doğa Turizmi Merkezleri