Bursa Kestel'de Gezilecek Yerler

Kestel'e 7 km. uzaklıkta bulunan bu köy orman içindedir, içerisinden nehir geçen doğal güzelliklere sahip bir köydür.


Bursa’ya 12 km uzaklıktaki şelale, bir kanyondan dökülmektedir. Şelale çevresinde et mangal lokantaları ve büfelerin yer aldığı bu mesire alanı yoğun talep görmektedir.


Kale Bizans döneminden kalmıştır. Osmanlı’nın ilk dönemlerinde oldukça güçlü bir kale olan bu surlar günümüzde büyük ölçüde yok olmuştur.


Geyikli Baba Camisi olarak da tanınmaktadır. Caminin yanında ayrıca türbe ve hamam da bulunmaktadır.


Kestel’deki Vani Mehmet Efendi Camisi, kuzeydeki giriş kapısı üzerinde bulunan dört satırlık mermer kitabeden Şeyh Mehmet Vani tarafından 1673-1674 yıllarında yaptırıldığı öğrenilmektedir. Vani Mehmet Efendi, Sultan IV.Murad (1623-1640), Sultan İbrahim (1640-1648) ve Sultan IV.Mehmed (1648-1687) döneminde yaşamış, İstanbul’da Bozğaziçi’ndeki Vaniköy’e yerleşmiştir.


Türbe Baba İlyas’ın müritlerinden Geyikli Baba olarak tanınan bir dervişe aittir. Bu derviş Osman Gazi ve Onun beylerinden Turgut Alp ile yakınlık kurmuş, Orhan Gazi ile tanışmıştır. Türbe içerisinde Geyikli Baba’dan başka Şeyh Hacı Mehmet’in (1480-1481) ve Mevlana Abdurrahman’ın (1492) mezarları da bulunmaktadır.Harita Üzerinde Bursa Kestel'de Gezilecek Yerler