Ankara Tema Park Projesi

Ankara'da çalışmalarına başlanan temapark ve Hayvanat Bahçesi projesi yaklaşık olarak 2 milyon 300 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulacak. Bu alanın 1 milyon 200 bin metrekaresi temapark, 940 bin metrekaresi hayvanat bahçesi ve 210 bin metrekaresi de 6 bin 500 araçlık otopark olacak. 100 bin metrekarelik yapay gölet ve içinde 120 metreye su atabilen fıskiyeler olacak. Park 3 bölümden oluşacak. 

Birinci bölüm; Disneyland’dan çok daha muhteşem ve büyük olacak. 3 tanesi çok büyük, diğerleri çocuklar ve aileler için toplam 14 adet roller coaster yer alacak.

Universal Stüdyoları’ndaki teknoloji kullanılarak getirilen sinemalar bulunacak. Bunun yanında çok geniş alanlarda atari salonu, dinozor ormanı, dinozor müzesi, dinozor restoranı, dinozorların satış bölümleri ve dinozor temalı çocukların binebileceği oyuncaklar yer alacak. Meydanda biri 80 metrelik diplodocus, diğeri de 40 metrelik t-rex dinozorlar ziyaretçileri karşılayacak.

İkinci bölümü oluşturan Hayvanat Bahçesi, yıkılan bowling salonunun bulunduğu alana taşınacak. Eskiden 80 olan hayvan türü, dünyanın dört bir tarafından gelecek hayvanlarla 270’e çıkacak. İlkel kafeslerin yerlerine modern yaşam alanları yapılacak. Hayvanlar için alışma ve hastane bölümleri olacak. Hayvanat Bahçesi’nde de ‘Dünya Kıtaları’ teması olacak. Hem Türkiye florasındaki ülkemize özgü hayvanların yer alacağı bölümler hem de dünya kıtalarına ait bölümler olacak. Ayrıca hayvanat bahçesindeki sürprizlerden birisi de tüm alan üzerinde gezen bir teleferik sistemi yer alacak. İnsanlar bütün hayvanları teleferikten de seyredebilecekler.

Üçüncü olarak, şimdiki hayvanat bahçesinin bulunduğu alana aile ve çocuk dinlenme alanları yapılacak. Dünyadaki örnekleri gibi insanlar yeşillikler arasında, güneşten etkilenmeden, ağaçların içerisinde rahat rahat oluşturulan alanlardaki oyuncaklardan faydalanabilecek. Hiçbir ağaç kesilmeyecek ve üstüne ağaç ilave edilerek, büyük bir gezi, dinlenme ve oyun alanı yer alacak.
Ankara Tema Park Projesi'nin Harita Üzerindeki Yeri
Ankara Tema Park Projesi Fotoğrafları