TapuTakas Projesi

Proje ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile Takasbank arasında yürütülen ortak çalışma ile gayrimenkul alan ve satan tarafların varlıkları aynı anda, hızlı ve güvenilir bir ortamda el değiştirecektir. Böylece alıcı ve satıcı arasında güven ortamı sağlanacak, satış bedeli kayıt altına alınarak güvenli ortamda tutulmuş olacaktır.

Protokol ile gayrimenkul piyasasında gerçekleştirilen alım-satım işlemlerinde, alıcı ve satıcıların talep etmesi halinde, gayrimenkulün devrine ilişkin bedelin güvenli bir yöntemle el değiştirmesini sağlayacak olan altyapının kurulması ve kurulan sistemin işletilmesini amaçlıyor.

Bu doğrultuda, Takasbank birimlerince, alım satım işlemine ait makbuz numarası ve taraf bilgileri ile TAKBİS’te sorgulama yapılarak sorgulama sonucu satış işleminin tamamlanıp, taşınmazın alıcı adına tescil edildiğinin öğrenilmesiyle, alıcının hesabındaki para Takasbank aracılığıyla anlık olarak satıcının hesabına transfer edilecek.

Böylece nakdin sahte çıkması ve dolandırıcılık gibi riskler ile taraflar arasındaki güven problemi bertaraf edilmiş olacak.

Sistemin kullanılması halinde alıcı ve satıcılardan, satış bedeline bakılmaksızın 70 TL ücret tahsil edilmektedir. Bu tutar, tapu dairesinde işlem tamamlanmasa dahi iade edilmez.

 

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü 08 Aralık 2014 tarihinde Takasbank ile ‘Kesin Protokol’ imzalamıştı.

17.04.2015 tarihinde Çırağan Sarayı'nda 'Takasbank Tapu Lansman ve Protokol İmza Töreni' yapıldı.

 

Detaylı Bilgi: taputakas.com.tr