Afrodit Kaplıcası


Adını, mitolojideki güzellik tanrıçası Afrodit’ten alan;insanların, şifalı sularında derman aramaya geldikleri kaplıcanın ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Ancak; Cenevizliler tarafından onarıldığı sanılmaktadır.
İlyada Destanı’na göre Zeus, hastalanan güzellik tanrıçası Afrodit’i yanından uzaklaştırır. Afrodit İda Dağı’nda bir mağaraya konulur. Bu mağarada, 42 derece sıcaklıktaki suda yıkanan Afrodit, eski güzelliğine kavuşur. Ancak Zeus’un yanına bir daha dönmez. O gün bu gündür Afrodit kaplıcası, güzelleşmek isteyenlere güzellik, iyileşmek isteyenlere iyilik dağıtmaya devam etmektedir.

Küçükçetmi köyü sınırları dahilinde Adatepe’ye bakan yamaçtadır. Küçükkuyudan Ayvacık istikametine doğru giderken hemen çıkıştan sonra TEK’na gelmeden sağa sapın. Bu yol Küçükçetmiye gider. Küçükçetmiyi dıştan geçtikten sonra devam eden toprak yol Kaplıca’da son bulur. Tesiste 5 kişilik bir havuz ile beş küvetli banyo odası vardır. Su sıcaklığı 43 derece, Ph değeri 7 dir. Tesis köy muhtarlığından kiralama yolu ile bir aile tarafından işletilmekte olup, elektrik yoktur. Basit ve temiz bir kaplıcadır. Konaklama imkanı vardır, ancak yemek için Küçükkuyu’ya inmek, veya kendinizin yapması gerekir. Çam, zeytin ve meyve ağaçları arasında sakin, sessiz bir ortamı vardır. Hafta sonları randevu ile gidilmesi tavsiye edilir.

Geniş bilgi için :http://www. afrodit. info/tr. html