Turkuazoo


Türkiye’nin ilk ve tek dev akvaryumu Turkuazoo /İstanbul Sualtı Dünyası Tur. Tic. A. Ş.22 Ekim 2009’da Avrupa’nın en büyük alışveriş ve yaşam merkezi ‘Forum İstanbul/Bayrampaşa’da ziyarete açılmıştır.  

Global Aquarium firmasının Türkiye temsilcisi İstanbul Sualtı Dünyası A. Ş. tarafından işletilen Turkuazoo 17 milyon Euro’luk bir yatırım ile hayata geçirilmiştir. Akvaryumun tasarımı, inşaatı ve teknik alt yapısı;  alanında 25 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren, Singapur’dan Edinburg’a dünyanın çeşitli yerlerinde 21 dev akvaryum kurulumunu yapmış olan, Yeni Zelanda kökenli Marinescape firması tarafından gerçekleştirilmiştir.  

Türkiye’de bir ilk olarak faaliyete başlayan dev akvaryum Turkuazoo, yarattığı istihdam ve küçümsenmeyecek ziyaretçi sayısı ile bölge ekonomisine önemli katkılarda bulunmaktadır. Turkuazoo’da ziyaretçi rehberleri, su ürünleri mühendisleri, dalgıçlar, biologlar ve yönetim kadrosu olmak üzere 50’nin üzerinde kişi görev yapmaktadır.  

Turkuazoo ilk 5 ayında 500.000’in üzerinde rekor bir ziyaretçi sayısına ulaşmış, birinci yılını doldurmadan 1 milyonuncu ziyaretçisini ağırlamıştır. Turkuazoo 1, 5 yılda 1 milyon 500 binin üzerinde kişi tarafından ziyaret edilmiş olup, özellikle İran, Irak, Suudi Arabistan, Almanya, Bulgaristan, Yunanistan başta olmak üzere 90.000’in üzerinde yabancı turisti ağırlamıştır.

Turkuazoo’nun birçok ülkeden de üst düzey konukları olmuştur. Maliye Bakanımız Sn. Mehmet Şimşek, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Bosna Hersek Başbakanı Mustafa Muzeyinoviç,  KKTC eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Makedonya Cumhurbaşkanı, Başbakanı, Dışişleri Bakanı ve Ekonomi Bakanı, Arnavutluk, Karadağ, Bosna-Hersek, Kosova, Moldova, Bulgaristan, Sırbistan, Romanya, Hırvatistan, Slovenya, Yunanistan ve Makedonya belediyeleri başkanları ve yöneticileri dev akvaryum Turkuazoo’yu ziyaret etmiştir.