Seyit Onbaşı (Koca Seyit) Anıtı


Kilitbahir yakınında Mecidiye Şehitliğinin karşısında bulunan alandaki bu anıt, Seyit Onbaşı’nın anısına yapılmıştır. Seyit Onbaşı Edremit’in Havran-Çamlık (Çamlık Köyü’nün esl adı Manastır’dır.) Köyü’nde 1889 yılında dünyaya gelmiş, 1909 Nisan Ayında askere alındı.1912 yılında Balkan Savaşlarına katıldı. Savaş bittiğinde terhis edilmedi. Topçu eri olarak Çanakkale Cephesinde görev aldı. . Askerliğinin 6. yılında Gelibolu Mecidiye Bataryasında topçu eri iken Queen Elizabeth ve Ocean zırhlılarının açtığı ateş sonucu açılan çukura baş aşağı beline kadar gömülmüştür. Yanındaki sıhhiye eri Onu bacaklarından çekerek kurtarmıştır. O sırada bataryada bir tane top ve birkaç topçu eri hayatta kalmıştır. Gemilerin ateşi devam etmekte iken topun mermiyi kaldıracak olan metaforası (vinci) isabet aldığı için parçalanmıştır. Bunun üzerine Seyit Onbaşı, 276 kg. lık mermiyi arkadaşı Niğdeli Ali’nin yardımı ile sırtlamış ve bu şekilde topun altı basamağını çıkarak mermiyi topa sürmüş ve ateşlemiştir. Bu atışla Ocean’a isabet eden mermi gemiyi hareketsiz bırakmış ve bir süre sonra da Ocean batmıştır. Bundan sonra Türk Müstahkem Mevkileri Komutanı Miralay Cevad Bey (Alb. Cevat Çobanlı) eliyle Ona onbaşı rütbesini takmıştır.

Seyit Onbaşı Kurtuluş Savaşı’na katılmış ve yaralanmıştır.1918 sonbaharında Köyüne Dönmüştür.1943 yılında Soyadı Kanunu ile ÇUBUK soyadını aldı.1939 yılında (50 yaşında iken) zatürreeden ölmüştür.

Bugün doğduğu köye, Havran’daki ilkokula ve bir sokağa Onun ismi verilmiştir. Havran’da top mermisini taşırken temsil edilen bir heykeli bulunmaktadır.

Mecidiye Bataryasının bulunduğu yerde o günün anısına mermerden bir kaide üzerinde dikdörtgen şeklinde yukarı yükselen Mecidiye Anıtı bulunmaktadır. 

SEYİT ONBAŞI’NIN KULLANDIĞI TOPUN VE MERMİNİN KİMLİĞİ
Satın Alan : 2. Sultan Abdulhamit
Almanya’ya Sipariş Tarihi : 1886
Sipariş veren Firma : Alman Krupp Firması
Osmanlı’ya teslim tarihi : 1889
Markası : Krupp Marka Çakıllı Top
Namlu Uzunluğu : 11.37 m.
Çapı : 35 cm
Namlu Ağırlığı : 85 Ton
Kundak Boyu : 8.4 m.
Toplam Ağırlığı : 170 Ton
Mermi Uzunluğu : 1.72 m.
Mermi Ağırlığı : 215 okka = 276 kg

Padişah II. Abdülhamit 1886 ‘da Krupp fabrikasına bu toplardan 8 adet Çanakkale için sipariş vermiştir.1880 yılında teslim alınan toplar Asaf Paşa tarafından Çanakkale’ye getirilip Rumeli mecidiyesi ve Anadolu Hamidiye Tabyalarına yerleştirilmiştir.
Seyit Onbaşı (Koca Seyit) Anıtı'nın Harita Üzerindeki Yeri