Çanakkale Deniz Müzesi

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde bulunmaktadır. Anıtkabir Müzesi gibi birinci sınıf askerî müze statüsünde olup, halka açıktır. Çanakkale Deniz Müzesi; Çanakkale il merkezinde 1915 Deniz ve Kara Savaşları’nın anlatımına yönelik bir bilgilendirme kompleksinin bulunmaması nedeniyle bu ihtiyacı karşılamaya yönelik çalışmalar sonucunda 18 Mart 1915 Deniz Zaferinin 67. yıl dönümünde açılmıştır. (18 Mart 1982 tarihinde) Müze içersinde Geniş bir park, Çimenlik Kalesi (Kala-i Sultaniye, Nusrat mayın Gemisi Maketi, Resim ve Fotoğraf Galerisi ve Kütüphane bulunmaktadır.

Çanakkale Deniz Müzesi Parkında çeşitli silahlar sergilenmektedir. Ziyaretçilerin burada oturarak dinlenme imkanları vardır.

1927’de inşa edilen üç katlı Resim ve Fotoğraf Galerisi erken dönem Cumhuriyet mimari özelliklerini taşımaktadır. Binanın ana girişinde yer alan iki Osmanlıca kitabeden sağdakinde “Müteahid Nafiz Nuri Mühendis 1927” ve soldakinde de “Mimar Arif Süleyman 1927” yazılıdır. İlk olarak Müstahkem Mevki Komutanlığı, sonra Deniz Birlikleri Komutanlığı ve Askeri Lojman olarak kullanılan bina, 1982 yılında Resim ve Fotoğraf Galerisi olarak müzeye çevrilmiştir.
Galerinin birinci katında Çanakkale Boğazı’nın ve 18 Mart 1915 Deniz Zaferi’nin canlandırıldığı Boğaz maketi, Çanakkale Savaşları esnasında çekilmiş çeşitli fotoğraflar, 1915 yılında kullanılan üniformalar, bayraklar, silahlar ve askeri malzemeler sergilenmektedir.

İkinci kat resim sergisi olarak düzenlenmiş olup, dördüncü dönem asker ressamlarımızdan Mehmet Ali LAGA’ya ait 97 adet kara kalem ve sulu boya tablo sergilenmektedir.

Fevzipaşa Mah. Çimenlik Sok. – ÇANAKKALE
Tel: 0286 213 17 30
Kaynak:http://www. denizmuzeleri. tsk. tr/cdmk
Çanakkale Deniz Müzesi'nin Harita Üzerindeki Yeri