Emir Han (Bey Hanı)


Ulucami’nin yanında yer alan Emir Han, Osmanlı’nın ilk ticari hanı olup, aynı zamanda Bursa’da yapılan ilk bedestendir. Orhan Külliyesi’nin bir parçasını oluşturmaktadır. Bey Hanı olarak da bilinen han, bir avlu çevresinde sıralanan iki katlı revak ve buraya açılan odalardan oluşur.

Şehirde yenen, yenmeyen, alınan ve satılan her türlü eşyanın han içindeki kantarda tartıldığı Emir Hanın odalarında tekstil, hediyelik eşya dükkanları ile kitabevleri bulunmaktadır.Hem Ulucami tarafında hem de Kapalıçarşı’ya açılan kapısı olan Emir Han’ın avlusunun ortasında şadırvan yer almaktadır.

Orhan Bey tarafından yaptırılan 1522 yılına kadar Eski Bezazistan olarak bilinen han daha sonra Emir (Bey)Han'ı ismini almıştır.

Bu han şehir içi ticaretin bütün şartlarına uygun olarak inşa edilmiştir. Alt katlar revaklı, penceresiz eşya depoları olarak, üst kattaki odalar ise pencereli ve ocaklıdır. İkametgâh ve büro olarak kullanılmıştır.

Bina kesme taş ve tuğla ile örülmüştür. Fil ayaklara oturan, tonozla örtülü iki katlı revak ve revaklara açılan tonozlu odalardan meydana gelmektedir. Hanın alt bölümünde 36, üstte 37 olmak üzere 73 odası vardır.