Celal Bayar Müzesi


Celal Bayar Müzesi

Gemlik'in kuzeyindeki Umurbey Kasabası, Türkiye Cumhuriyeti'nin üçüncü Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın doğduğu yerdir. Celal Bayar'ın Anıtmezarı, Adına kurulmuş Müze ve doğduğu ev ziyarete açılmıştır. Müze ve Kütüphane Celal Bayar'ın kendi imkanlarıyla, 26 Ağustos 1970 yılında hizmete açılmıştır. Modern bir yapı içinde bulunan müzede, cumhuriyetimizin kurucusu, Atatürk'ün aziz hatırasını yaşatan bir köşe ayrılmıştır. Celal Bayar'ın Kuvayı Milliye yılları ve unutulmaz Galip Hoca dönemi fotoğraf ve anılarının bulunduğu bir köşe; hemen alt salonda, İktisat Vekilliği, İmar ve İskan Bakanlığı, İş Bankası'ndaki çalışma yılları, Atatürk'ün Başvekilliğini yaptığı (1937-1938) yıllarına ait fotoğraflar, anı eşyalar, tablolar yer almaktadır. Öteki iki salonda Bayar'ın Cumhurbaşkanı olduğu dönemde, çeşitli ülkelere ve kuruluşlara yaptığı ziyaretlerde, kendisine takdim edilen nişanlar, madalyalar, yazmalar, silahlar, giysiler, şilt ve plaketler, mobilyalar, aile yadigarları ve imzalı resimleri sergilenmektedir.
Celal Bayar Müzesi ve Kütüphanesi pazartesi günü öğleden sonra, salı günü tam gün kapalıdır. Haftanın öteki günlerinde ve hafta sonlarında mesai saatlerinde ziyarete açıktır.

Kütüphane

20.000 üzerinde kitap, yazma, gazete, süreli yayından ve fotoğraf koleksiyonlarından oluşan kütüphane 20. yüzyıl Türk tarihini ve siyasetini ilgilendiren Türkiye'deki en zengin kütüphanelerden birisidir.

Anıt Mezar

Yine Umurbey'deki anıt mezar devlet tarafından yaptırılmıştır. Anıt Mezardan Gemlik Körfezi görülür

Celal Bayar'ın Doğduğu Ev

Celal Bayar'ın doğduğu 19. yüzyıl geleneksel Osmanlı evi restore edilerek bir müze halinde ziyarete açılmıştır.

Üç katlı ahşap Türk evinin en güzel örneklerinden biri olan bu ev orijinal ev eşyaları ve aynı dönemden kalma çeşitli tarihi eşyalarla yeniden dekore edilerek ilgi çekici bir anı müzesi haline getirilmiştir.