Ağrı Dağı

Ağrı Dağı, bir doğa harikası olarak, jeolojik konumunun yanı sıra, kutsal kitaplarda yer alan Tufan’dan sonra Nuh'un gemisine ev sahipliği yaptığı inanışı dolayısıyla efsanevi kimliğiyle de ön plana çıkan bir dağdır.  

Kutsal kitaplarda da adı geçen bu dağ, birçok dilde farklı adlarla anılmaktadır. Bunların başlıcaları, Ararat, Kuh-i Nuh, Cebel el Haris'tir.

Marco Polo'nun yazılarında, hiçbir zaman çıkılamayacak bir dağ diye sözünü ettiği bu görkemli dağa ilk tırmanış, kayıtlara göre 9 Ekim 1829 yılında Profesör Frederik Von Parat tarafından gerçekleştirildi. Türk dağcıların dağa ilk kış tırmanışı ise çok daha geç bir tarihte, 21 Şubat 1970'de Dağcılık Federasyonunun eski başkanlarından Dr. Bozkurt Ergör tarafından gerçekleştirildi. Bilindiği kadarıyla kalabalık bir ekip halinde denenen tırmanışta yalnızca Dr. Bozkurt Ergör zirveye ulaşmayı başardı. İzleyen yıllarda özellikle de 1980'li yılların ikinci yarısında başarılı kış tırmanışları gerçekleştirildi. Kış koşulları çok fazla dağcının zirveye ulaşmasına izin vermese de 1980'li yılların yaz aylarında binlerle ifade edilebilecek sayıda yabancı dağcı bu dağı ziyaret etti.

Gerek yerli gerekse yabancı tüm dağcılar arasında Ağrı Dağı'na solo kış çıkışı, dağcılar için büyük adrenalin kaynağı ve başarı sebebi olarak kabul görmektedir.  

Dağın coğrafi yapısı nedeniyle çok sert fırtınalara hedef olması ve hızla değişebilen hava koşulları nedeniyle, kış aylarında yapılacak bir solo tırmanış halen dağcıların önünde bir hedef olarak durmaktadır.

Ağrı’ya tırmanış 1990 yılında yasaklandı.1998’de Dağcılık Federasyonu’nun bir grup dağcıya izin vermesiyle bu yasak kaldırıldı. Küçük ve Büyük Ağrı Dağları Bakanlar Kurulu Kararı ile Nisan 2000 tarihinde I. Derece Askeri Yasak Bölge kapsamından çıkarılıp, II. Derecede Askeri Bölge kapsamına alındı. 2004 yılında 105bin 600 hektar alanda Milli Park ilan edilen Ağrı Dağı’na çıkışlar, izne tabi olan dağlar kapsamına alındı. İzinler, ekip sorumlusu ve profesyonel dağcının adını mutlaka belirtmek şartıyla, Ağrı Valiliği Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne yapılacak yazılı başvuru ile bir gün içinde alınması mümkündür.  

Jeolojik Yapısı
Volkanik bir dağ olan Ağrı Dağı bilindiği üzere ülkemizin en yüksek dağıdır. Ancak sanılanın aksine tek bir kütleden oluşmaz. Çevresi yaklaşık 130 kilometreyi bulan bu dağ 3000 metreden sonra ikiye ayrılır ve Büyük Ağrı ve Küçük Ağrı olarak adlandırılır. Büyük Ağrı'nın zirvesi ve krater kalıntısı geniş buzulların altındadır. Küçük Ağrı'nın ise buzul hareketleri ve erozyonlar sonucu krater çanağı yok olmuştur. Bu nedenle 3896 m yüksekliğinde olan Küçük Ağrı Dağı oldukça sivri bir yapıdadır.Büyük Ağrı Zirvesi ise birbirine yakın iki ana zirve bloğundan oluşur. Güney ve batı yüzlerinde 4800 metreden itibaren daimi buzullar dağı kaplar. Dağın diğer yüzeylerinde ise buzullar daha da aşağılara kadar ilerlemektedir.  

Yükseklik : 5137 m.  
Konumu : Doğu Anadolu'da İran sınırları yakınında yükselir. (Aras-Murat Nehirleri arası) 
Tırmanış Zamanı: Tırmanışlar İçin En Uygun Zaman Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarıdır. Kış tırmanışları zorlu ancak zevklidir.  

Özellikleri : Ağrı dağı(5137 m.), Anadolu Yarımadası ve Avrupa'nın en yüksek doruğudur.4000 metreye kadar bazalt daha sonra sonraki yükseklikte andezit lavlarından oluşarak volkanik bir dağ özellikleri gösterir. Dağın doruğunda bir örtü buzulu vardır. Doğu yüzünde Serdarbulak yaylası ve 3896 m. yükseklikteki Küçük Ağrı Dağı yer alır. Ağrı dağı yüksekliği, buzulları, insanları, değişik yapısal görünümleri, kar sınırına kadar kaplı otlukları ve dağ çayırları ile ilginç ve çekici bir görünüme sahiptir. Tırmanışta fotoğraf makinenizi ve Kameranızı unutmayınız.  
Ulaşım ve Konaklama : Trabzon-Erzurum-Tahran Uluslararası kara yolları Ağrı eteklerini dolanarak İran'a uzanır. Ankara-Ağrı arasında düzenli olarak hava ve karayolu bağlantısı mevcuttur.
Dağa en yakın merkez Doğubayazıt’tır. Buraya Ağrı, Erzurum ve Van’ dan ulaşmak mümkündür. Kent ve çevresinde her bütçeye uygun konaklama ve lokanta tesisleri vardır.  


Tırmanışlar

Malzemeler
:
60-80 lt. sırt çantası, 30-40 lt. tırmanış çantası, en az -10 dereceye dayanıklı uyku tulumu, mat, Krampon ve dağ ayakkabısı, krampon takılabilir ayakkabı, HMS karabina (bir adet), kilitli karabina (bir adet), Buz Kazması, Perlon, Buz Burgusu, Emniyet Kemeri, tırmanış kaskı, pursik ipi (2 metre), Polar giysi, Tırmanış ceketi, Gore-Tex veya benzeri giysi, bere, eldiven, tozluk, dağ gözlüğü, fener(yedek pil ve ampulu de olsun), güneş kremi, kişisel ilaçlar ve rehberinizin belirteceği diğer emniyet malzemeleri. . .
Tırmanışta sürekli yanınızda şahsınıza ait matara, termos ile yemek için çatal, kaşık, bıçak(Cam veya porselen olmasın)almayı unutmayınız. En ufak eksiklik sinirlerinizi gerer.
Bunların dışında Çadır, tırmanış ipi, tırmanış için gerekli istasyon malzemeleri, telsizler, kapsamlı ilk yardım malzemelerini de dağ rehberinizden veya sizi çıkarak firmadan istemeyi ve bu malzemeleri görmeyi unutmayınız.  

 ROTA ve ÇIKIŞLAR:
Tırmanış güzergâhı için mutlaka AĞRI- DOĞUBAYAZIT klasik güney rotasıdır.
(-5, -10º C'ye) dayanaklı uyku tulumu, anorak, rüzgârlık, diğer kamp malzemeleri ile gerekli ihtiyaçlar, Dağcıların çıkışları izne tabi olan Ağrı ve Küçük Ağrı dağlarına tırmanışlarında şu noktalarından hareket etmeleri zorunludur.  
* Ağrı dağına çıkışlar Doğubayazıt - Topçatan köyü - Eli Çiftliği güzergâhından olmak şartıyla yalnızca dağın Doğubayazıt sınırları içinde kalan cephesinden yapılmaktadır.  
* Küçük Ağrı Dağına ise yalnızca kuzeybatı güzergâhından çıkış yapılmaktadır. Ağrı Dağı doruğuna tırmanmak için haberleşme, taşıma güvenlik ve tırmanma açısından en rahat ve sık kullanılan rota Klasik güney rotasıdır.
* Doğubayazıt’ta konaklayan dağcılar tırmanış için gerekli hazırlıkları burada tamamlayarak otomobil ile Eli köyüne ulaşırlar. Burada su ikmali yapıldıktan sonra 7-8 saatlik bir yürüyüşle 3200m. yükseklikteki ilk kamp yerine varılır ve burada geceleme yapılır.2. gün 4-6 saatlik bir tırmanışla 4200m. dolaylarında ikinci kamp yerine ulaşılır. Doruk tırmanışı için krampon, buz kayması ve ip alınması zorunludur.8-10 saatlik tırmanışla doruğa ulaşılır ve birinci kamp yeri olan 3200m. ye dönüş yapılır. Kışın ise buna kar koşullarına göre 2000metre civarında bir kamp daha ilave etmek gerekebilmektedir.
Ağrı Dağı'nın Harita Üzerindeki Yeri